Версія від 17:05, 8 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Боскет

Боске́т (фр. bosquet, від італ. Boschetto — лісок, гайок) — елемент садово-паркової архітектури, сформований як щільний масив високостовбурних дерев або кущів.

Боскет
Боскети в парку палацу герцога Е.-Й. Бірона у м. Рундале, Латвія.
Фото Вечерського В. В.

Це може бути висаджений уздовж ліній підстрижений чагарник, якому надано геометричних форм, або окремо розташована група дерев зі штучно сформованими кронами, зокрема й оточена підстриженими чагарниками. Боскети, висаджені уздовж паркових алей і полян, можуть утворювати різні геометричні форми в плані, альтанки, павільйони, арки, вежі, кабінети (із боскетами по периметру) тощо.

Підстриженим деревам і чагарникам надавали сферичних, циліндричних, конічних, пірамідальних форм і найчастіше — форми ширми або «живої стіни» (шпалери). Для створення боскетів використовують липу звичайну, граб, ялину, барбарис, глід, ліщину.

Поширені спершу в Італії (15 ст.), а згодом у Франції (16 ст.) та інших країнах Європи в архітектурі ренесансу й бароко як неодмінний елемент регулярного парку. Мали вигляд облямування прогулянкових алей чи лабіринтів. Іноді їх доповнювали скульптурою, фонтанами й малими архітектурними формами. Також слугували природною огорожею літніх театрів. У палацово-паркових ансамблях боскетами закривали вигляд на господарські та службові споруди. Наймасштабнішим прикладом є Версальський палац і парк.

В Україні боскети можна побачити в парках Алупкинського палацово-паркового музею-заповідника та Лівадійського палацу, у парку Вічної Слави у м. Києві.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Вечерський В. В. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 52.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 69.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Боскет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Боскет (дата звернення: 18.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.11.2021Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ