Версія від 18:06, 23 серпня 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Будинок над водоспадом (Кауфмана) у штаті Пенсильванія

Буди́нок над водоспа́дом (Ка́уфмана) у шта́ті Пенсильва́нія (англ. Fallingwater, Kaufmann Residence) — національна історична пам’ятка, частина пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Архітектура 20 століття Френка Ллойда Райта», США.

Будинок над водоспадом. Загальний вигляд у краєвиді
Будинок над водоспадом
Інтер’єр вітальні на першому поверсі

Загальні відомості

Заміський будинок родини Кауфманів стоїть на скельному виступі в лісі над Ведмежим струмком (англ. Bear Run) непродалік м. Юніонтауна. Назви будинку походять від прізвища замовника й першого власника та від місця розташування (безпосередньо над невеликим водоспадом).

Історична довідка

Архітектор Ф. Л. Райт на замовлення батька свого учня, бізнесмена з м. Піттсбурга, штат Пенсильванія, Е. Кауфмана-старшого (1885–1955; США) 1934 відвідав цю місцевість і вибрав майданчик для спорудження заміського будинку на природі; 1935–1936 запроектував його. Перед тим виконано ретельне топографічне знімання місцевості з тим, щоб усі дерева, валуни й особливості рельєфу були збережені й лишилися в загальній композиції. Інженерно-розрахункову частину проекту виконали інженери М. Глікман (1895–1967; Росія — США) і В. У. Петерс (1912–1991; США). Будинок зведено 1936–1937. До 1939 на ділянці збудовано також будинок для гостей і кілька господарських споруд.

Після того, як 1938 журнал «Тайм» («Time») назвав Будинок над водоспадом найкрасивішим витвором Ф. Л. Райта, обʼєкт став дуже популярним: його відвідали М. Дітріх, І. Бергман, А. Айнштайн, В. Герст, президент США Ф. Рузвельт та інші відомі особи. 1937–1963 родина Кауфманів використовувала будинок для відпочинку у вихідні й святкові дні та прийому гостей. 1963 архітектор Е. Кауфман-молодший (1910–1989; США), учень Ф. Л. Райта, подарував будинок приватній неприбутковій пам’яткоохоронній організації «Охорона (пам’яток) Західної Пенсильванії» (англ. Western Pennsylvania Conservancy; WPC). 1964 тут відкрито загальнодоступний музей, який щорічно приймає 120–150 тис. відвідувачів. 1966 будівлю оголошено національною історичною пам’яткою. Ремонтно-реставраційні роботи виконано 1997 та 2002.

Характеристика

Двоповерховий будинок терасного типу з плоскими дахами; збудований із місцевого природного каменю; височить на залізобетонних консолях безпосередньо над водоспадом; має басейн з проточною водою, пов’язаний зі струмком. Центральним приміщенням є велика вітальня з їдальнею та кухнею на першому поверсі. Спальні й галерея містяться на другому поверсі. На обох поверхах є численні відкриті тераси. Приміщення мають вікна на всю ширину стін. Центром внутрішнього простору є великий камін. Інтер’єри вирішені із застосуванням каменю й дерев’яної обшивки стін. Підлога у великій кімнаті нерівна, оскільки є верхнім майданчиком скелі, на якій стоїть будинок. Втілює принципи органічної архітектури як поєднання споруди з ландшафтом та об’єднання внутрішнього й зовнішнього просторів.

Будинок став своєрідним маніфестом антиурбанізму та заміського індивідуалізму в межах повернення до природи.

Значення

Будинок над водоспадом став першим витвором Ф. Л. Райта, де він застосував залізобетон. Споруду вважають взірцем органічного поєднання будівлі з природним середовищем та найкращим витвором американської архітектури. Пам’ятка разом із сімома іншими витворами Ф. Л. Райта внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО 2019 за № 1496.

Додатково

Другою дружиною В. У. Петерса, інженера-проектувальника будинку, була дочка Й. Сталіна С. Аллілуєва.

Література

  1. Ёдике Ю. Франк Ллойд Райт // История современной архитектуры. Москва : Искусство, 1972. С. 32–39.
  2. Norwich J. J. Great Architecture of the World. London : Mitchell Beazley Publishers Limited, 1979. P. 254–155.
  3. Гидион З. Франк Ллойд Райт // Пространство, время, архитектура. Москва : Стройиздат, 1984. С. 234–251.
  4. Pfeiffer B. Frank Lloyd Wright. Köln : Taschen, 2015. 504 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок над водоспадом (Кауфмана) у штаті Пенсильванія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок над водоспадом (Кауфмана) у штаті Пенсильванія (дата звернення: 30.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.07.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ