Версія від 16:40, 3 лютого 2019, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Активна зона

Активна зона.jpg

Акти́вна зо́на (ядерний реактор) — центральна частина ядерного реактора, в якій міститься ядерне пальне і відбуваються ланцюгові ядерні реакції поділу з розмноженням нейтронів.

Однією з основних характеристик активної зони, з коефіціентом розмноження К — співвідношення між кількістю нейтронів що вбираються пальним і беруть участь у поділі, і кількістю нейтронів, що брали участь у попередньому поділі ядер.

Якщо К < 1, ланцюгова реакція неможлива; якщо К = 1, густина нейтронів залишається сталою. Коли ж К > 1, густина нейтронів у активній зоні безперервно збільшується. Мінімальна кількість ядерного пального в активній зоні, при якій можлива ланцюгова реакція (К = 1), називають критичним завантаженням. Щоб зменшити це завантаження, активну зону оточують відбивачем нейтронів (графітом, водою, берилієм), який повертає частину нейтронів у зону, не даючи вилетіти за її межі.

В активній зоні теплових реакторів ядерне пальне розміщують у середовищі сповільнювача нейтронів (графіту, води, берилію). Навколо активної зони швидких реакторів (в якій немає сповільнювача нейтронів) роблять звичайно зону відтворення пального з сировинних матеріалів (ізотопів урану 238U або торію 232Тh). В активній зоні гомогенних реакторів ядерне пальне рівномірно розподіляють у вигляді однорідної суміші, розчину, суспензії або певної хімічної сполуки зі сповільнювачем чи теплоносієм. В активній зоні гетерогенних реакторів ядерне пальне розміщують (окремо від сповільнювача нейтронів) у тепловидільних елементах. Активну зону здебільшого обладнують також стрижнями з вбирними елементами, за допомогою яких здійснюють регулювання й аварійний захист реактора. Розміри активної зони (якщо зона циліндрична — діаметр і висота звичайно від 0,5 до 6 м) залежать від типу реактора і виду сповільнювача. З активної зони тепло виноситься теплоносієм по циркуляційному контуру для подальшого використання.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ