Версія від 17:42, 23 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Армовані матеріали

Армо́вані матеріа́ли — речовини або їхні суміші, підсилені (армовані) іншими, зазвичай міцнішими, матеріалами або виробами з них.

Поліпропіленові труби, армовані шаром скловолокна

Структура

Армування матеріалів застосовують для збільшення міцності, жаростійкості, ударної в’язкості, жорсткості, довговічності. Такі матеріали вирізняються гетерогенною структурою (див. Гетерогенність), часто з яскраво вираженою анізотропією.

В армованих матеріалах розрізняють основу (матрицю) й армувальний матеріал (див. Арматура).

Прикладами армованих матеріалів є саман та залізобетон.

Різновиди

Найпоширеніші армовані матеріали на основі металу, кераміки, пластичних мас і скла.

Металеві армовані матеріали поділяють на

Із металевих армованих матеріалів виготовляють ємності, які застосовують у середовищі підвищеного тиску, оболонки, елементи літаків та суден, деталі машин і приладів.

До керамічних армованих матеріалів належать матеріали на основі оксидів, нітридів, боридів та інших тугоплавких сполук, армовані волокнами вольфраму, молібдену, сталі й ніобію, а також ниткоподібними кристалами оксидів і карбідів. Керамічним армованим матеріалам властиві високі температури плавлення, міцність за стискання, що зберігається за високих температур, і стійкість до окиснення, тому їх широко застосовують у техніці як вогнетривкі та конструкційні матеріали в екстремальних умовах експлуатування.

Армовані матеріали на основі пластичних мас — склопластики, азбопластики, вуглепластики, метало- і боропластики тощо. Армовані пластики застосовують в авіаційно-космічній техніці, машинобудуванні, будівництві, у виготовленні атракціонів, водних гірок, басейнів, спортивного інвентарю та інших товарів широкого вжитку.

До скляних армованих матеріалів належить силікатне листове скло з запресованою в нього під час формування металевою сіткою. Ним склять перегородки, отвори та покриття споруд тощо.

Література

  1. Кривенко П. В., Барановський В. Б., Безсмертний М. П. та ін. Будівельні матеріали. Київ : Вища школа, 1993. 390 с.
  2. Бурак М. П., Рищенко Т. Д. Будівельне матеріалознавство. Харків : Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова, 2007. 126 с.
  3. Лівінський О. М., Курок О. І., Пшінько О. М. та ін. Будівельні матеріали та вироби. 2-ге вид. Київ : МП Леся, 2016. 660 с.

Автор ВУЕ

А. В. Рябик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рябик А. В. Армовані матеріали // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Армовані матеріали (дата звернення: 25.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ