Версія від 17:39, 22 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Ареометр

Арео́метр (від а…, грец. ρέω — течу і μέτρον — міра) — прилад для вимірювання густини рідин і твердих тіл, принцип роботи якого заснований на гідростатичному законі (див. Архімеда закон), згідно з яким виштовхувальна сила дорівнює вазі витісненої рідини.

Ареометр для цукру

Оскільки різні рідини мають відмінні щільності, то одне й те саме тіло може зануритися в них на різну глибину. Під час занурення відбувається урівноваження, і в момент досягнення рівноваги прилад вільно плаватиме.

Зазвичай ареометр являє собою скляну трубку, нижню частину якої заповнюють дробом або ртуттю з метою досягнення необхідної маси. У верхній, вужчій, частині міститься шкала, що градуйована в значеннях густини розчину (відношення маси ареометра до об’єму, на який він занурюється в рідину) чи концентрації розчиненої речовини.

Розрізняють ареометри:

  • сталої маси;
  • сталого об’єму.

Ареометри сталої маси називають денсиметрами; їхню шкалу градуюють в одиницях щільності або у відсотках масової концентрації розчинених речовин. Ціна поділки шкали в денсиметрах становить від 0,0005 до 0,02 г/см3, а в разі вимірювання концентрацій — від 0,1 до 2 %. Для вимірювання густини рідини сухий і чистий прилад розміщують у посудині з цією рідиною так, щоб він вільно плавав. Значення густини зчитують за нижнім краєм меніска.

В ареометрах сталого об’єму на скляну чи металеву колбу з тарілкою для гирок нанесено кільцеву мітку, до якої має проводитися занурення. Оскільки виштовхувальна сила у рідин різної щільності відмінна, то сталість досягається добиранням гирок. Таким ареометром можна також визначати густину твердих тіл. На тарілці ареометра розміщують вантаж (гранули твердого тіла); шляхом добирання його кількості ареометр занурюють на глибину, що відповідає кільцевій мітці. Густину визначають за масою вантажу та об’ємом витісненої рідини.

Ареометри використовують для контролю нафтопродуктів, визначення щільності електролітів акумуляторів, характеристик молока (лактометри), міцності алкогольних напоїв (спиртометри), концентрації цукру в розчинах (цукрометри), жорсткості води (солеміри) тощо.

Література

  1. Порєв В. А., Дашковський О. А., Миндюк, Я. Л. та ін. Аналітичні екологічні прилади та системи. Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2009. 336 с.

Редакція_ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Ареометр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ареометр (дата звернення: 17.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ