Версія від 19:12, 9 червня 2021, створена Андрій Тищенко (Обговорити цю сторінку | внесок) (Заміна тексту — «thumb|right|300px» на «right|300px»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Академік

Акаде́мік (від грец. Ἀϰαδήμεια, Ἀϰαδημία — місцевість поблизу Афін, названа на честь міфічного героя Академа), дійсний член академії — член академії — організації вчених, що об’єднує науковців та організовує діяльність відповідного наукового співтовариства. Це найвищий статус членства в академії; крім академіка (дійсного члена академії), є ще член-кореспондент, почесний член академії, іноземний член академії.

Процедура обрання академіка

Процедуру обрання академіка визначає Статут відповідної академії, що спирається на норми Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність». Академіком може бути обрано вченого, який зробив видатний внесок у науку — здобув результати, що мають велике теоретичне чи практичне значення, запропонував підходи до розв’язання наукових проблем, створив наукову школу, чиї праці визнано вітчизняною та світовою науковою спільнотою тощо.

Вибори академіка проводяться за наявності вакансій та призначаються президією академії. Кандидатуру для обрання академіка висуває вчена (наукова, науково-технічна) рада наукової установи чи вишу. Передвиборна кампанія та вибори проводяться на демократичних засадах, в умовах повної поінформованості наукової громадськості. Академіка обирають шляхом голосування на загальних зборах академії; право голосу мають лише дійсні члени академії. Академік обирається довічно.

Права та обов’язки академіка

Головний обов’язок академіків України — збагачувати науку новими досягненнями і відкриттями, особисто здійснюючи наукові дослідження, організовуючи колективні розробки проблем, здійснюючи наукове керівництво науково-дослідними роботами.

Академіки НАН України та інших галузевих академій мають переваги у провадженні наукової діяльності, а також певні матеріальні пільги у формі довічних щомісячних грошових виплат, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Джерела

  • Статут Національної академії наук України: затверджено загальними зборами НАН України 05.04.2002: Зміни та доп. затверджені Загальними зборами 15.05.2003 р. Київ, 2002. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0001550-02
  • Про наукову і науково-технічну діяльність: Закон України від 26.11.2015 № 848-VIII // Відомості Верховної Ради. 2016. № 3. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/848-19

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ