Версія від 21:46, 14 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Хемогенні гірські породи

Хемоге́нні гірські́ поро́ди — група гірських порід, утворених шляхом хімічного осадонакопичення з вод або розчинів без участі біологічних процесів.

Характеристика

Способи осадження: поступове концентрування вод і розчинів унаслідок сонячного випаровування, змішування розчинів солей і зниження температури розчинів.

Мінералотвірні води і розчини можуть бути морськими і континентальними гідротермальними.

Місце утворення осадів: поверхня (морські і континентальні водоймища) або надра Землі. У першому випадку утворюються протяжні пластові тіла, у другому — тріщинно-жильні лінзовидні тіла. Переважна частина хемогенних гірських порід є змішаною гідротермально-осадовою. Процес осадження солей відбувається в умовах спекотного і сухого (аридного) клімату (коли вологи випаровується більше, ніж випадає з атмосферними опадами). У деяких випадках утворення солей відбувається під дією сонця у відокремлених від моря затоках, де концентрація солей сягає 25–30 ‰ (замість 35 ‰ — середньої для Світового океану). В інших соленакопичення може мати і глибинний характер, що пов’язано з розвантаженням на морському дні ендогенних гарячих хлоридно-натрієвих розчинів.

Різновиди

Хемогенні гірські породи можуть бути осадовими, гідротермально-осадовими і гідротермальними залежно від способу і місця виникнення, а також походження вод і розчинів.

До хемогенних гірських порід відносять всі мінеральні солі (див. Галогенез), калійні солі, евапорити, соду, кремінь і кремнеподібні опоки в асоціації з трепелами, фосфорити, залізо-марганцеві руди, боксити, хемогенні вапняки, травертини, більшу частину свинцево-цинкових, сірчаних, бороносних і літієносних руд, які є цінною сировиною для різних галузей промисловості.

Хемогенні гірські породи, що складаються на 50 % і більше з кремнезему, мають збірну назву — силіколіти. Залежно від переважаючого породотвірного матеріалу розрізняють опалоліти, халцедоноліти та ін. Різновидами халцедонолітів є кремені, роговики, яшма та ін. До групи власне хімічних осадів належать мінеральні солі: галіт (кам’яна сіль), гіпс, карналіт, карбонатні, фосфатні і кременисті породи, а також залізні та марганцеві руди. У формуванні останніх, як правило, беруть участь і живі організми.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Prothero D., Schwab F. Sedimentary Geology: An Introduction to Sedimentary Rocks and Stratigraphy. New York : W.H. Freeman, 2014. 593 p.
  3. A Basic Sedimentary Rock Classification // Department of Geology and Environmental Science. URL: http://csmgeo.csm.jmu.edu/geollab/fichter/SedRx/sedclass.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Хемогенні гірські породи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хемогенні гірські породи (дата звернення: 24.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ