Версія від 20:30, 6 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Декуманус

Декума́нус (лат. decumanus) — широтна розпланувальна вісь і головна прямолінійна вулиця каструма, а також міста у Стародавньому Римі.

Проходила в напрямку схід-захід, називалася Декуманус Максимус і з’єднувала ліву браму каструма з правою. У центрі під прямим кутом її перетинала кардо з тетрапілом у місці перетину. Уздовж неї розміщувалися преторій (головна адміністративна споруда) у центрі та форум, обабіч — приміщення трибунів і префектів. У місті забруковану вулицю поділяли на проїжджу частину і тротуари. Обабіч розташовували криті ордерні колонади, що створювали затінок для пішоходів. Ширину декумануса регламентували: в добу республіки — 30 м, у часи імператора Октавіана Августа — 12 м.

Література

  1. Саваренская Т. История градостроительного искусства. Москва : Стройиздат, 1984. С. 98.
  2. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 60–61.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2019. С. 60.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Декуманус // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Декуманус (дата звернення: 17.01.2022).Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.11.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ