Версія від 22:47, 9 червня 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Бульдозер

Бульдозер українського виробництва
UTRAK DM7

Бульдо́зер (від англ. to bulldoze — подрібнювати, розбивати на шматки) — самохідна машина для земляних робіт на базі трактора або тягача, обладнана навісним робочим органом — щитом (відвалом), який розміщують поза базою ходової частини.

Щит може бути поворотним або неповоротним; його встановлюють перпендикулярно повздовжній вісі машини або під кутом до неї. Іноді щит складається з двох шарнірно з’єднаних частин.

Історична довідка

У середині 19 ст. агроінженер Дж. Фаулер (1826–1864; Велика Британія) на базі локомобіля (транспортного засобу з паровим двигуном для шосейних і ґрунтових доріг) сконструював трактор для сільськогосподарських робіт. Перший бульдозер створено 1921 винахідниками гусеничних тракторів Б. Голтом (1849–1920) і К. Бестом (1878–1951; обидва — США). Останній 1925 заснував у США тракторну компанію «Катерпіллер» («Caterpillar»), що стала світовим лідером у виробництві тракторної та бульдозерної техніки. 1931 розпочато виробництво дизельних бульдозерів.

Використання

Бульдозери застосовують у будівництві для територіального планування, пошарового копання, переміщення ґрунтів або насипних будівельних матеріалів; у гідротехнічному будівництві — для спорудження каналів і дамб; у гірництві — для переміщення гірських порід у процесі розроблення розсипних родовищ, для розкривних і допоміжних робіт на кар’єрах, для утворення відвалів порід та рекультивації територій, формуванні відкритих складів корисних копалин тощо.

Література

  1. Луняшин П. Д. Бульдозеры изменяют мир // Золотодобыча. URL: https://zolotodb.ru/article/11351
  2. Сукач М. К., Горбатюк Є. В., Марченко О. А. Синтез землерийної і дорожньої техніки. Київ : Ліра-К, 2017. 376 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Бульдозер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бульдозер (дата звернення: 23.07.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.06.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ