Версія від 20:54, 11 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Успенський собор у Кременчуці

Успенський собор у Кременчуці. Загальний вигляд собору та дзвіниці.
Фото початку 20 ст.
Головний фасад. Проектний кресленик архітектора Дж. Кваренгі
Фото початку 20 ст.

Успе́нський собо́р у Кременчуці́втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Полтавська область, Україна.

Мурований міський собор зведено на території колишньої Кременчуцької фортеці замість дерев’яного Успенського собору, збудованого 1752. Автором проекту був архітектор Дж. Кваренгі. У 1790-х він розробив два варіанти проекту. Перший передбачав будівництво п’ятибанного храму з багатоколонними портиками коринфського ордеру на фасадах і численними статуями. Такий проект виявився надто помпезним і коштовним для Кременчука, тому не був реалізований. Тоді Дж. Кваренгі запропонунав другий варіант, запроектувавши однобанний храм меншого розміру й спрощеного плану. Його реалізовано 1803–1816 під керівництвом архітектора Л. П. Карлоні (1776 — після 1840; Швейцарія — Росія).

Собор став головною архітектурною домінантою міста, яку було добре видно звідусіль. Він був трипрестольним, з головним вівтарем Успіння Пресвятої Богородиці та бічними: південним Святих Петра і Павла та північним Святого Миколи Мирлікійського. Архітектура храму витримана в стилі високого класицизму. Він кубічний, з широкою циліндричною апсидою на східному фасаді, шестиколонними портиками з трикутними фронтонами на всіх інших фасадах (західний портик мав подвійний ряд колон), сферичною банею на циліндричному світловому підбаннику.

Особливістю споруди було застосування коринфського ордеру зовні та в інтер’єрі, оформлення тричвертними колонами апсиди й підбанника, а також використання колонад в інтер’єрі — уздовж апсиди. 1858–1863 перед собором окремо від нього збудували масивну двоярусну чотириповерхову дзвіницю у формах російсько-візантійського стилю. На її другому поверсі містилася церква Святого Олександра Невського.

1929 радянська влада закрила собор та організувала там склад.

Зруйнований у вересні 1943 під час відступу з міста німецьких військ.

Додатково

Включений до затвердженої Урядом 1999 Програми відтворення видатних пам’яток історії та культури України, скасованої 2007. З 2016 у м. Кременчуці дискутується питання про доцільність відбудови собору.

Література

  1. Пилявский В. Джакомо Кваренги: Архитектор. Художник. Ленинград : Стройиздат, 1981. С. 155–158.
  2. Лушакова А. Історіографія архітектури і містобудування Кременчука // Архітектурна спадщина України : в 5 вип. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1996. Вип. 3. Ч. 1. С. 155–169.
  3. Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії і історії архітектури та містобудування, 2002. С. 206–207.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Успенський собор у Кременчуці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Успенський собор у Кременчуці (дата звернення: 24.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.11.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ