Версія від 13:11, 31 березня 2020, створена Андрій Тищенко (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Анестетики місцеві

Анестетики місцеві.jpg

Анесте́тики місце́ві (від грец. ἀνισϑησία — нечутливість), місцевоанестезуючі засоби — група лікарських засобів, які пригнічують збудливість кінцевих апаратів чутливих нервів та/або зворотно блокують проведення імпульсів по нервових волокнах. Знижуючи або повністю перериваючи потік імпульсів до центральної нервової системи, анестетики місцеві знімають біль без вимкнення свідомості.

Анестетики місцеві представлені препаратами різної хімічної будови: ефірами амінобензойної (прокаїн, бензокаїн, тетракаїн та ін.) та бензойної кислот (кокаїн), амідами (бупівакаїн, лідокаїн, артикаїн, ропівакаїн та ін.), препаратами різних груп (етилхлорид, диклонін, капсаїцин та ін.). Оборотно пригнічуючи немієлінізовані нервові волокна типу С, анестетики місцеві насамперед блокують больову чутливість, потім нюхову, смакову, температурну і тактильну. Через відносно високу стійкість рухових волокон великого діаметру, зняття чутливості не супроводжується паралічем м’язів.

Механізм дії анестетиків місцевих остаточно не вивчено. Відомо, що вони знижують проникність мембран нервових волокон для йонів натрію в результаті конкуренції з йонами кальцію та підвищення поверхневого натягу фосфоліпідів мембран; знижують енергозабезпечення транспортних систем йонів через мембрани нервових волокон, що призводить до пригнічення утворення потенціалів дії та запобігає генерації та проведенню нервового збудження. Активність препаратів залежить від розчинності їх у воді та жирах, а також здатності зв’язуватися з білками нервових волокон.

Основними вимогами до анестетиків місцевих є їхня висока вибірковість і значна широта терапевтичної дії, низька токсичність, відсутність подразнювальної дії на тканини, забезпечення достатнього знеболення під час оперативних втручань. Анестетики місцеві використовують у адекватних лікарських формах для отримання різних видів анестезії: поверхневої (мазі, присипки, аерозолі тощо), інфільтраційної та провідникової (розчини для ін’єкцій різної концентрації). Запобіганню та зменшенню небажаних реакцій (запаморочення, зниження артеріального тиску, слабкості та ін.), пов’язаних з усмоктуванням у кров, сприяє використання анестетиків місцевих у комбінаціях із судинозвужувальними засобами або засобів з пролонгованою дією.

Література

  1. Компендиум 2016 — лекарственные препараты / Под ред. В. Н. Коваленко. Київ : Морион, 2016. 2240 с.
  2. Чекман І. С., Горчакова Н. О., Казак Л. І. та ін. Фармакологія. 3-тє вид., випр. та доопрац. Вінниця : Нова книга, 2016. 784 с.
  3. Харкевич Д. А. Фармакология. 12-е изд., испр., перераб. и доп. Москва : Гэотар-Медиа, 2017. 760 с.
  4. Довідник лікарських засобів, зареєстрованих в Україні станом на 15.07.2019. URL: https://medhub.info
  5. Энциклопедия лекарств РЛС. URL: https://www.rlsnet.ru/
  6. ATC / DDD Index 2019 // WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology. 2019. URL: https://www.whocc.no/atc_ddd_index/
  7. Drugs.com. URL: https://www.drugs.com/

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Опришко В. І., Мамчур В. Й., Камінська Т. А. Анестетики місцеві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анестетики місцеві (дата звернення: 8.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.03.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ