Версія від 20:26, 25 квітня 2021, створена Liudmyla Zavialova (Обговорити цю сторінку | внесок) (→‎Характеристика)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Анаплазмоз

Анаплазмо́з (від ана… і грец. πλάσις — утворення) — інфекційна інвазійна хвороба свійських і диких тварин та людини, спричинена бактеріями роду анаплазма.

Характеристика

Види роду анаплазма (Anaplasma) є паразитами крові, що уражують еритроцити. На анаплазмоз хворіє велика рогата худоба, вівці та кози; з диких тварин — деякі види антилоп, олені, лосі; з гризунів — миші та ін. Переносниками збудників є пасовищні кліщі та деякі комахи з родин ґедзевих та справжніх мух. У хворих тварин підвищується температура, розвивається і прогресуюча анемія, анізоцитоз (патологічний стан, за якого одночасно спостерігають еритроцити різних розмірів), пойкілоцитоз (зміна форми клітин еритроцитів) тощо. Інкубаційний період — до 4–6 тижнів. Хвороба триває до 3 тижнів, перебіг гострий і хронічний. Для хронічної форми характерне порушення складу крові, функцій шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, органів дихання. Закінчується здебільшого одужанням.

Поширення

Анаплазмоз фіксують повсюдно, переважно восени й навесні.

Профілактика

Для профілактики тварин купають у протикліщових та інсектицидних розчинах, застосовують вакцинацію.

Література

  1. Прус М. П., Перегіняк Н. С., Джус П. П. Діагностика анаплазмозу коней та цитогенетичних порушень їх організму за інвазії кровопаразитами // Ветеринарна медицина. 2012. Вип. 96. С. 319–321.
  2. Прус М. П., Джус П. П., Перегіняк Н. С. Клініко-морфологічні та цитогенетичні зміни клітин крові коней за анаплазмозно-бабезіозної інвазії // Біологія тварин. 2013. Т. 15. № 4. С. 100–105.
  3. Бондаренко А. В. Анаплазмоз: експериментально-біологічна модель // Медицина сьогодні і завтра. 2014. № 2–3. С. 5–9.
  4. Левицька В. А., Березовський А. В., Мушинський А. Б. Діагностика анаплазмозу в собак // Вісник Полтавської державної аграрної академії. 2020. Вип. 2. С. 252–258. URL: http://journals.pdaa.edu.ua/visnyk/article/view/1359

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Анаплазмоз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анаплазмоз (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ