Версія від 00:27, 22 березня 2021, створена Liudmyla Zavialova (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Арахнофобія (О. С. Чабан)

Арахнофо́біястрах павуків, їхніх зображень і вкрай неприємні думки, фантазії пов’язані з ними.

Етіологія та патогенез

Одна з численних фобій щодо конкретного об’єкта — павука або будь-чого, що нагадує його. Боязнь павуків, тварин, які повзають, — онтогенетично закладений страх, тому неприємні відчуття, які виникають у багатьох людей, що бачать павукоподібних чи контактують з ними, є досить поширеним явищем, особливо характерним для жінок. Як емоційний розлад патологічна боязнь павуків, зображень, навіть в уяві на цю тему також є доволі частою серед спеціалізованих фобій. Крім теорії онтогенезу, для формування арахнофобії впливовим чинником є виховання, приклади поведінки у ставленні до павукоподібних, що формуються в дитинстві. Передача сильних емоційних реакцій від матері чи батька дитини (жах, крик, збудження, паніка, за появи чи наближення павука в присутності дитини) найімовірніше активує генетичну пересторогу та настороженість до незвичних об’єктів і формує поведінкову реакцію. Остання з часом може призвести до виникнення арахнофобії у дитини, а потім й у дорослого.

Клініка

Арахнофобія за безпосередньої наявності об’єкта страху виражена тривогою, яка часто зростає до ступеня паніки, емоційним і руховим збудженням, відчуттям бридливості, бажанням втекти, покинути приміщення.

Симптоми

У людини підвищується артеріальний тиск (див. Кров’яний тиск), прискорюється серцебиття, збільшується потовиділення, з’являється тремор у тілі. Через деякий час спостерігаються симптоми виснаження, слабкості.

Лікування

Лікування арахнофобії переважно психотерапевтичне: когнітивно-поведінкова психотерапія. Можливе нетривале призначення седативних, заспокійливих засобів на фоні обов’язкової психотерапії.

Література

  1. Lacôte C. Notes sur la phobie // La Phobie. Paris : A.L.I., 2008. P. 234–301.
  2. Ковпак Д. Страхи, тревоги, фобии… Как от них избавиться? Практическое руководство психотерапевта. Санкт-Петербург : Наука и техника, 2012. 288 с.
  3. Френкель Я. Психология страха. Москва : Профит Стайл, 2014. 272 с.
  4. Goodey C. F. Learning Disability and Inclusion Phobia: Past, Present, Future. Abingdon : Routledge, 2016. 184 p.

О. С. Чабан

Автор ВУЕ

О. С. Чабан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чабан О. С. Арахнофобія (О. С. Чабан) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арахнофобія (О. С. Чабан) (дата звернення: 8.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ