Версія від 23:36, 8 квітня 2021, створена Андрій Тищенко (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Лабораторні методи діагностики коронавірусної інфекції

Covid-19-4982911 1920.jpg

Лаборато́рні ме́тоди діагно́стики коронавіру́сної інфе́кції — шляхи виявлення коронавірусної інфекції в організмі за допомогою вірусологічних, антигенних або серологічних (антитільних) тестів.

  1. Вірусологічні дослідження передбачають висів вірусів із матеріалу, що був отриманий від хворої людини або інших джерел. Потребує високої кваліфікації персоналу, спеціалізованого обладнання в лабораторії, що акредитована на вірусологічні дослідження. Використовується виключно в наукових цілях.
  2. Пошук антигенів — виявлення окремих фрагментів вірусу; найбільш розповсюджений метод — ПЛР. Значно рідше, зазвичай в наукових цілях, використовуються методи ІФ.

А) Тест ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) — визначення специфічної для вірусу нуклеотидної послідовності (невеличкого фрагмента геному). За допомогою ПЛР можна досліджувати зішкриби з глотки, респіраторні змиви, сечу, кал, кров. Показує власне наявність фрагментів РНК вірусу, що зазвичай означає наявність вірусу. Втім, можливі ситуації, коли це не так.

Б) Імунофлуоресцентні методи — визначення фрагментів вірусу (зазвичай білків), які після обробки специфічними сироватками дають флуоресцентне світіння. Позитивний результат тесту свідчить про наявність активного вірусу.

3. Виявлення антитіл класів M і G у сироватці крові методом імуно-ферментного аналізу (ІФА) або імунохроматографії. Показують не наявність вірусу, а реакцію на нього імунної системи, котра зазвичай може виявлятися з деякою затримкою. Так, антитіла класу М починають вироблятися з 5-7 дня з моменту інфікування, проте виявити їх за допомогою тесту більш вірогідно, починаючи з 14-го дня, причому не в усіх пацієнтів. Антитіла класу G з’являються після 2-х тижнів, достовірно виявляються у всіх інфікованих, починаючи з місячного терміну після інфікування, зберігаються декілька років. Цей аналіз вкрай важливий для пошуку осіб, що не мали клінічних симптомів. Дає змогу оцінювати популяційний імунітет, тобто частку суспільства, що вже мала контакт із вірусом та є імунною.

Крім того існують «швидкі тести», які зазвичай передбачають пошук антитіл, але є варіанти і виявлення антигенів. Головна перевага — швидкість: тест готовий через 15–30 хвилин. Головний недолік — менша чутливість.

Діагностика коронавірусної інфекції в Україні

На 2020 в Україні державні та приватні лабораторії досліджують декілька сотень зразків щоденно.

Головні проблеми лабораторної діагностики коронавірусної інфекції в Україні: відсутність достатньої кількості тестів, висока вартість наборів, обмежені лабораторні потужності, зокрема брак ПЛР-лабораторій, недостатня якість діагностикумів.

Водночас вчені Інституту мікробіології та імунології ім. І. І. Мечникова розпочинають масові серологічні дослідження (аналізи на антитіла).

Серед виробників тестів на виявлення COVID-19 — Інститут молекулярної біології і генетики НАН України.

Автор ВУЕ

А. Ю. Волянський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Волянський А. Ю. Лабораторні методи діагностики коронавірусної інфекції // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Лабораторні методи діагностики коронавірусної інфекції (дата звернення: 16.10.2021).

Див. також

Коронавірусна інфекція


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.04.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ