Версія від 17:57, 23 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Армокам’яні конструкції

Армокам’яні́ констру́кції — частини будівель чи споруд, підсилені арматурою.

Армокам'яні конструкції рис.jpg

Розрізняють армокам’яні конструкції з поперечним, поздовжнім та комплексним армуванням.

Поперечне (горизонтальне) армування полягає в тому, що арматуру вкладають у горизонтальні шви цегляної кладки.

Використовують сітки або окремі залізні стрижні, які зменшують тиск на конструкцію від стискання кладки і заважають руйнуванню. Діаметр стрижнів для поперечного армування цегляної кладки становить 2,5–8 мм; діаметр арматури в прямокутних сітках — 5–8 мм.

Стрижні сіток зварюють або з’єднують спеціальним дротом. Для захисту від корозії арматурні сітки знизу й зверху покривають розчином, товщина шару якого має становити не менше ніж 2 мм.

Таке армування застосовують у процесі зведення стін, стовпів, простінків тощо.

Поздовжнє (вертикальне) армування виконують стрижнями всередині кам’яної кладки з метою підвищення опору до розтягування, вигинання і здавлення конструкції. Діаметр стрижнів для поздовжнього армування становить 3–8 мм, розмір стінки чарунки сітки — від 3 до 12 см. Таке армування використовують для збільшення стабільності дрібних цегляних перегородок, балок, перемичок, перекриттів.

Комплексне армування застосовують під час зведення складних конструкцій (мостів, тунелів, підземних і наземних споруд тощо). Поєднує внутрішнє (поперечне й поздовжнє) та зовнішнє армування, яке полягає в підсиленні армокам’яної конструкції металевими або залізобетонними обоймами.

Література

  1. Пермяков В. О., Нілов О. О., Шимановський О. В. та ін. Металеві конструкції. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Сталь, 2010. 869 с.
  2. Крамарчук А. П., Ільницький Б. М., Бобало Т. В. Будівельні конструкції. Львів : Львівська політехніка, 2016. 200 с.

Автор ВУЕ

А. В. Рябик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рябик А. В. Армокам’яні конструкції // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Армокам’яні конструкції (дата звернення: 27.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ