Версія від 08:57, 12 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Миколаївська церква у Вінниці

Загальний вигляд з дзвіницею і брамою.
Фото Вечерського В. В.
Південний фасад. Фото Вечерського В. В.

Микола́ївська це́рква у Ві́нниціпам’ятка архітектури та містобудування національного значення, Україна. Дерев’яна православна церква з муровано-дерев’яною дзвіницею стоять у найстародавнішій частині історичного центру міста, яка називається Старе місто або Стара Вінниця. Тепер це передмістя Вінниці на лівобережжі р. Південного Бугу.

Церква збудована 1746 коштом ктитора Антона Постельника. Дата спорудження церкви зафіксована написом на різьбленому одвірку південних дверей. Дзвіницю звели у першій половині 19 ст.; тоді ж церковне подвір’я оточили кам’яним муром з брамою. У 19 ст. під церкву підведено кам’яний підмурок. Реставрована разом із дзвіницею 1970.

Церква тридільна, трибанна з усіма гранчастими зрубами майже однакової висоти. Навколо церкви є опасання у вигляді аркади-галереї. З заходу прилягає пізніша мурована прибудова. Всі верхи восьмигранні, двозаломні, з бароковими (див. Бароко) банями й маківками. В інтер’єрі бабинець відділено від центрального зрубу двоярусною аркою-вирізом. Внутрішній простір кожного зрубу має висотний характер.

Дзвіниця стоїть на південний схід від церкви на межі церковного подвір’я у складі муру, що його оточує. Вона квадратна в плані, двоярусна, типу четверик на четверику з наметовим завершенням і маківкою. Перший ярус мурований з каменю, укріплений контрфорсами; другий — каркасний (див. Каркас), ошальований (див. Шалівка) дошками. Це один з найвизначніших ансамблів подільської школи народної архітектури в стилі українського бароко.

Література

  1. Завада В. Т. Церква св. Миколи та дзвіниця // Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 77–78.
  2. Вечерський В. В. Українська дерев'яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 45.
  3. Павлуцький Г. Г. Дерев’яні та муровані храми України. Харків : Савчук О. О., 2017. С. 79–86.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Миколаївська церква у Вінниці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Миколаївська церква у Вінниці (дата звернення: 24.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ