Версія від 10:17, 24 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Михайлівська церква у Крайниковому

Миха́йлівська це́рква у Кра́йниковомупам’ятка архітектури національного значення, Хустський район, Закарпатська область, Україна.

Дерев’яна церква стоїть у рівнинній місцевості в центрі села серед вікових дубів. Складена з дубових брусів 1668, про що свідчить напис на одвірку. Тридільна, з прямокутними в плані рівноширокими навою і бабинцем та значно вужчим вівтарем. Має динамічну композицію: висота об’ємів наростає від невисокого вівтаря, укритого стрімким дахом, до вежі-дзвіниці, що височить над масивним двосхилим дахом нави й бабинця. Вежа увінчана аркадною (див. Аркада) галерейкою на кшталт підсябиття і високим шпилем з чотирма наріжними шпилястими вежечками. Церкву оперізує піддашшя, яке на західному фасаді переходить в перекриття ґанку. Одвірки дверей прикрашені вишуканим орнаментальним різьбленням. В інтер’єрі зберігся іконостас 17–18 ст. Монументальний живопис східної стіни нави належить до часу спорудження церкви й зберіг свій первісний колорит. У вівтарі живопис кінця 18 ст.

Церква реставрована 1971, тепер входить до Мукачівської греко-католицької єпархії.

Неподалік храму стоїть дерев’яна двоярусна дзвіниця каркасної (див. Каркас) конструкції. Перший ярус — з опасанням, другий має галерею й вінчається наметовим дахом. В обох спорудах стіни над піддашшям і опасанням та дахи вкриті ґонтом.

Церква й дзвіниця з 1963 є пам’ятками архітектури республіканського (тепер національного) значення й належать до найкращих витворів місцевої архітектурної школи басейну р. Тиси — так званої Марамароської готики.

Галерея

Література

  1. Завада В. Церква св. Михайла // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 111.
  2. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 127–129.
  3. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 108-109.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Михайлівська церква у Крайниковому // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Михайлівська церква у Крайниковому (дата звернення: 25.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.11.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ