Версія від 14:04, 14 лютого 2020, створена Андрій Тищенко (Обговорити цю сторінку | внесок) (Заміна тексту — „[[Автор ВУЕ::“ на „[[Автор_ВУЕ::“)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Автоінфекція

Автоінфе́кція (від авто… та інфекція), аутоінфекція, автогенна інфекція, самозараження — різновид ендогенної інфекції, патологічний процес, викликаний збудником, який в нормі перебуває в організмі і не спричиняє захворювання (автофлора). Відбувається в разі потрапляння збудника в нехарактерне для нього місце (наприклад, з поверхні шкіри — в рану, з прямої кишки — у піхву тощо) або в разі ослаблення захисних властивостей організму.

До поняття автоінфекції відносять також патологічний процес, викликаний збудниками, які могли залишитися в організмі в прихованому, латентному стані після раніше перенесеного інфекційного захворювання.

Терміном «автоінфекція» часто позначають перенесення збудників захворювання в організмі з наявних осередків «сплячої інфекції» (хронічний тонзиліт, карієс) кров’яним або лімфатичним руслом. Одним із механізмів розвитку автоінфекції є порушення моторики трубчастих органів. Так розвивається, наприклад, висхідна інфекція сечовивідних шляхів або інфікуються жовчні протоки печінки при дискінезії жовчних шляхів, що сприяє проникненню мікрофлори кишечнику в печінку.

Автоінфекцію супроводжує зниження резистентності організму, може розвиватися у разі порушення гомеостазу внаслідок травми, охолодження або перегрівання, при пошкодженні шкірних покривів або слизових оболонок, внаслідок чого порушується властива їм бар’єрна функція. Боротьба з автоінфекційними процесами полягає в усуненні причин активізації автофлори, здійсненні антимікробної терапії, імунотерапії, відновленні нормального складу мікрофлори кишечника, санації вогнищ ендогенної інфекції.

Література

  1. Поздеев О. К. Медицинская микробиология. Москва : ГЭОТАР-МЕД, 2001. 768с.
  2. Борисов Л. Б. Медицинская микробиология, вирусология, иммунология. Москва : МИА, 2002. 736 с.
  3. Фармацевтична енциклопедія / За ред. В. П. Черних ; Національний фармацевтичний університет України. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : МОРІОН, 2010. 1632 с.
  4. Данилейченко В. В. та ін. Мікробіологія, вірусологія, імунологія. Віннниця : Нова Книга, 2017. 374 с.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Автоінфекція // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Автоінфекція (дата звернення: 29.11.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ