Версія від 23:33, 22 квітня 2021, створена Liudmyla Zavialova (Обговорити цю сторінку | внесок) (Liudmyla Zavialova перейменував сторінку з Антиангінальні препарати на Антиангінальні засоби без створення перенаправлення)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Антиангінальні засоби

Антиангіна́льні за́соби (від анти… і ангіна) — лікарські препарати різних фармакологічних груп і різної хімічної будови, спрямовані на збільшення доставляння крові до серця та/або зниження потреби міокарда в кисні. Застосовують у лікуванні ішемії міокарда, що знижує ризик нападів стенокардії та підвищує толерантність до фізичних навантажень.

Механізм дії

Антиангінальні засоби усувають невідповідність між коронарозабезпеченням і потребою міокарда у кисні за двома основними механізмами: збільшення доставляння кисню внаслідок розширення коронарних судин (сприяє інтенсифікації коронарного кровотоку), розширення периферичних судин та/або прямого впливу на міокард (зменшення роботи серця внаслідок зниження потреби міокарда у кисні).

Класифікація

За механізмом дії антиангінальні засоби поділяють на:

  • препарати, що збільшують доставляння кисню до міокарда: коронаророзширювальні засоби міотропної (дипіридамол, карбокромен, дротаверин та ін.) та рефлекторної дії (валідол); блокатори кальцієвих каналів групи дигідропіридинів (ніфедипін, амлодипін, лерканідипін, нізолдипін, нітрендипін та ін.);
  • препарати, що зменшують потребу міокарда у кисні: адреноблокатори (анаприлін, окспренолол, піндолол, талінолол, надолол та ін.); триметазидин (позитивно впливає на використання енергетичного потенціалу АТФ);
  • препарати, що зменшують потребу міокарда у кисні та збільшують доставляння кисню до серця: органічні нітрати (препарати нітрогліцерину); блокатори кальцієвих каналів фенілалкіламінового й бензодіазепінового рядів (верапаміл, дилтіазем).

Антиангінальна дія притаманна також препаратам інших фармакологічних груп: активаторам калієвих каналів, інгібіторам If-каналів, інгібіторам натрієвих каналів, антигіпоксантам та антиоксидантам, метаболітним засобам.

Форми випуску

Антиангінальні засоби випускають у різних лікарських формах: таблетки, капсули, аерозолі, розчини для ін’єкцій та інфузій, пластирі, мазі — трансдермальні та трансбукальні аплікації.

Література

  1. Машковский М. Д. Лекарственные средства. 16 изд., перераб., испр. и доп. Москва : Новая волна, 2012. 1216 с.
  2. Чекман І. С., Горчакова Н. О., Казак Л. І. та ін. Фармакологія. / Ред. І. С. Чекман. 3-тє вид., випр. та доопрац. Вінниця : Нова книга, 2016. 784 с.
  3. Харкевич Д. А. Фармакология. 12-е изд., испр., перераб. и доп Москва : ГЭОТАР-Медиа, 2017. 760 с.
  4. ATC / DDD Index 2019 // WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology. URL: https://www.whocc.no/atc_ddd_index/

Автор ВУЕ

Н. М. Серединська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Серединська Н. М. Антиангінальні засоби // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиангінальні засоби (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ