Версія від 21:08, 4 серпня 2021, створена Liudmyla Zavialova (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Багатоклітинні організми

Багатокліти́нні органі́змитварини, рослини, гриби, лишайники, тіло яких складається з багатьох клітин і міжклітинної речовини. На відміну від одноклітинних, клітини багатоклітинних організмів високоспеціалізовані, диференційовані. Залежно від виконуваних ними функцій клітини багатоклітинного організму об’єднані в тканини та органи. У філогенезі багатоклітинні організми виникли пізніше і походять від одноклітинних, про що свідчить наявність в онтогенезі одноклітинної стадії. У тварин цією стадією є зигота, в рослин і грибів — спора. Клітини багатоклітинного організму здебільшого мають однаковий геном. Якщо організм розвивається з багатоклітинного фрагмента материнського організму за допомогою вегетативного розмноження, то відбувається природне клонування. Виникнення багатоклітинних стадій життєвого циклу в окремих примітивних багатоклітинних організмів відбувається завдяки об’єднанню в єдиний організм клітин, які часто мають різні генотипи. Об’єднання клітин відбувається також для утворення колоній організмів. Хоча окремі вчені вважають колоніальність примітивною формою багатоклітинності, проте ці явища мають відмінності. У колоніальних організмів відсутні справжня диференціація клітин і відповідний поділ тіла на тканини. Межа між багатоклітинністю та колоніальністю в примітивних організмів нечітка. Так, у колоніях деяких одноклітинних організмів присутня диференціація на генеративні і соматичні клітини.

Література

  1. Bich L., Pradeu T., Moreau J.-F. Understanding Multicellularity: The Functional Organization of the Intercellular Space // Frontiers in Physiology. 2019. Vol. 10. P. 1170. URL: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2019.01170/full
  2. Северцов, А. С. Теории эволюции. 2-е изд., испр. и доп. Москва : Юрайт, 2020. 384 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багатоклітинні організми // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багатоклітинні організми (дата звернення: 25.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.08.2021

Відео

Що спричинило основні еволюційні переходи [Stated Clearly]
Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ