Версія від 17:17, 9 червня 2021, створена Андрій Тищенко (Обговорити цю сторінку | внесок) (Заміна тексту — «thumb|right|300px» на «right|300px»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Адміністративна юстиція

Адміністрати́вна юсти́ція — судовий механізм захисту прав особи від порушень із боку адміністративних органів, зокрема, суди і особливі правила судочинства.

У більшості європейських країн запроваджено спеціалізовані (адміністративні) суди, або ж існують спеціалізовані підрозділи з розгляду адміністративних спорів у межах звичайних судів. Найчастіше такі спори суди вирішують за правилами адміністративного судочинства, за якими суд активніше сприяє захисту прав особи, ніж у класичному змагальному цивільному процесі, де спір вирішують між приватними особами.

Адміністративна юстиція зародилася на початку 19 ст. у Франції як механізм захисту нової адміністрації, що виникла внаслідок Великої буржуазної революції, від можливих контрреволюційних заходів із боку звичайних судів, де суддями залишалися представники аристократії. Але поступово її завдання еволюціонувало до захисту прав приватних осіб у публічно-правових спорах. У німецьких державах адміністративна юстиція виникла в 19 ст. як результат самообмеження монаршої влади та розвитку конституційної монархії. Поступово адміністративна юстиція поширилася на теренах Європи та в низці африканських та азійських країн. Наприкінці 20 — початку 21 ст. адміністративна юстиція набула поширення у Східній Європі.

В Україні з 2005 адміністративна юстиція представлена адміністративними судами та адміністративним судочинством, яке врегульоване Кодексом адміністративного судочинства. 2016 адміністративна юстиція закріплена на рівні Конституції: з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.

Адміністрати́вна юсти́ція.jpg

Література

  1. Адміністративна юстиція: європейський досвід та пропозиції для України / Авт.-упоряд. І. Б. Коліушко, Р. О. Куйбіда, наук. ред. В. Шишкін. Київ : Факт, 2003. 535 с.
  2. Вігьє Ж. Адміністративна юстиція / Перекл. з фр. А. Корнійчука. Київ : Конус-Ю, 2008. 157 с.
  3. Муза О. В. Адміністративна юстиція в Україні: стан та перспективи розвитку. Київ : Четверта хвиля, 2011. 136 с.
  4. Жушман М. Генезис і сучасний стан адміністративної юстиції України // Підприємництво, господарство і право. Київ, 2016. № 8 (246). C. 105–109.
  5. Кравчук В. Адміністративна юстиція в контексті конституційної реформи // Право України. Київ, 2016. № 2. С. 45–49.

Автор ВУЕ

Р. О. Куйбіда

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Куйбіда Р. О. Адміністративна юстиція // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Адміністративна юстиція (дата звернення: 1.12.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ