Версія від 13:34, 10 січня 2022, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Залом (архітектура)

Зало́м — конструктивний і формотворчий елемент багатоярусного верху церкви в українській архітектурі; поєднання зрізаної піраміди з прямовисною призмою.

Схема чотиригранного і восьмигранного верхів із заломами

У заломі зрізана піраміда створює конструктивний перехід від ширшої нижньої призми до вужчої горішньої. Кількість граней зрізаної піраміди відповідає кількості граней призми, яку вона вінчає. Кількість заломів церковного верху може бути від одного до шести. Заломи застосовують як у чотиригранних, так і у восьмигранних верхах у дерев’яній та мурованій архітектурі.

У дерев’яних церквах заломи відомі з 16 ст. (до шести заломів у церквах Бойківщини другої половини 18 — 19 ст.), у мурованих — із 17 ст. (до трьох заломів у церквах на Слобожанщині). Центральний верх церкви завжди має на один залом більше, ніж бічні. Застосування заломів у церковних верхах для створення висотних композицій, в яких внутрішній простір повністю відповідає геометрії зовнішніх форм, є оригінальним винаходом українських будівничих і не зустрічається в архітектурі інших народів.

Література

  1. Вечерський В. Залом // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 91.
  2. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства НАН України, 2006. С. 169.
  3. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 267.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Залом (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Залом (архітектура) (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.01.2022

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ