Вакцина

Гування Вакцина.jpg

Вакци́на (лат. vacca — корова) — інфекційний агент, який є авірулентним (не здатний викликати захворювання) або його продукт, що їх застосовують задля утворення імунітету до збудників хвороб.

Назва «вакцина» було дано Л. Пастером всім прищеплювальним препаратам, отриманим з мікроорганізмів. Е. Дженнером була отримана перша жива вакцина, що містила вірус коров'ячої віспи, ідентичний за антигенними властивостями вірусу натуральної віспи людини, але маловірулентний для людини. Через 100 років був сформульований головний принцип вакцинації — застосування ослаблених препаратів мікроорганізмів для формування імунітету противірулентних штамів.

Вакцинація стимулює адаптивну імунну відповідь шляхом утворення в організмі специфічних клітин пам'яті. Наступна інфекція тим же агентом викликає стійку, більш швидку імунну відповідь. Для отримання вакцин використовують штами патогенів, вбиті або ослаблені, їх субклітинні фрагменти або токсини.

На сьогоднішній день існує багато різновидів вакцин, зокрема: жива вакцина (проти поліомієліту), убита (протигрипозна вакцина), інактивована вакцина АКДП), анатоксин (проти дифтерії), рекомбінантні (генно-інженерні-вакцини проти гепатиту В).

Вакцинація не завжди буває ефективною. Вакцини втрачають свої якості при неправильному зберіганні. Але навіть якщо умови зберігання дотримувалися, завжди існує ймовірність, що імунітет не простимулює. Різні типи вакцини працюють по-різному і мають різну побічну дію. Як правило, в практиці побічні реакції рідко зустрічаються, менше ніж у 10 % пацієнтів і в переважній більшості випадків носять незначний характер. Ускладнення зустрічаються набагато рідше — на прикладі АКДС (однієї з найбільших реактогенних вакцин) видно, що реакція, як тривалий пронизливий плач дитини зустрічається в 1 з 200 щеплених.

Ускладнення (такі як вакциноасоційований поліомієліт) зустрічаються з частотою 1 на кілька мільйонів щеплень, тобто їх вірогідність вкрай низька. Крім цього, не всі тяжкі побічні реакції та ускладнення можна віднести за рахунок самих вакцин — як правило, переважна більшість ускладнень виникають там, де не були дотримані протипоказання до введення вакцин, основні з яких: ускладнення від попередньої дози у вигляді анафілактичної реакції; алергічна реакція на будь-який компонент вакцини, анатоксину; гостре захворювання або загострення хронічного захворювання) та порушення техніки вакцинації і правил зберігання вакцин.

Література

  1. Інфекційні хвороби у дітей. За редакцією проф. С. О. Крамарьова, проф. О. Б Надраги. Київ: Медицина, 2010. 392 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ільченко В. І., Пікуль К. В., Прилуцький К. Ю., Сизова Л. М. Вакцина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вакцина (дата звернення: 16.01.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.04.2020

Відео

Як працюють вакцини
Наскільки небезпечними є вакцини [MinuteEarth]
Вакцина
Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ