Версія від 17:48, 10 січня 2022, створена Alvadar (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Біда

Бі́да (бід’а, араб. بدعة‎‎ — нововведення, новація) — в ісламі — термін на позначення нововведення, новозапровадженої релігійної доктрини чи практики, відсутньої за часів пророка Мухаммада.

Термін відомий ще з доби праведних халіфів, вживався у богословській полеміці хариджитів і шиїтів щодо нововведень халіфа Османа ібн Аффана, які начебто суперечили словам і вчинкам Пророка. У подальшому набув негативних конотацій — як схиблення, помилки, заблудження, недозволеного.

Серед мусульманських богословів дотепер домінує ставлення до біди як до хибної практики, яка суперечить нормам ісламу, позбавлена обґрунтування у першоджерелах. Найпослідовніше відкидає будь-які нововведення як помилкові, неістинні («далал») ісламський традиціоналізм (див. Салафізм).

Поряд з тим наявні погляди і на припустимість деяких нововведень: за умов, коли ту чи іншу новацію можна вивести з Корану чи Суни (хоч вона і не існувала за часів Пророка), або коли певний звичай є складником національної культури й не суперечить нормам ісламу та ін.

Література

  1. Robson J. Bid’a // The Encyclopeadia of Islam : in 12 vol. 2nd ed. Leiden : Brill, 1960. Vol. 1. P. 1199.
  2. Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : ДУМУ «Умма», 2017. 433 с.
  3. Бід’а // Ісмагілов С. В., Козловський І. А. Халіков Р. Х. та ін. Іслам: Енциклопедичний словник. Київ : Бібліотека ісламознавства, 2021. С. 98.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Біда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біда (дата звернення: 26.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.01.2022

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ