Відмінності між версіями «Бампер»

Рядок 30: Рядок 30:
 
|Дата оприлюднення=22
 
|Дата оприлюднення=22
 
}}
 
}}
[[Категорія:Цивілізація]] [[Категорія:Технічні науки]] [[Категорія:Транспорт]] [Категорія:Автомобілі та трактори]]  [[Категорія:  Автомобілі]]  [[Категорія:ВУЕ]] [[Категорія:Е-ВУЕ]]   
+
[[Категорія:Цивілізація]] [[Категорія:Технічні науки]] [[Категорія:Транспорт]] [[Категорія:Автомобілі та трактори]]  [[Категорія:  Автомобілі]]  [[Категорія:ВУЕ]] [[Категорія:Е-ВУЕ]]   
 
{{#related:Автомобіль}}
 
{{#related:Автомобіль}}

Версія за 13:24, 22 вересня 2021

Ба́мпер — конструктивний елемент автотранспортного засобу, призначений для мінімізації пошкоджень і травмувань у разі зіткнення з пішоходом, іншим транспортним засобом або нерухомою перешкодою.

Історична довідка

Уперше бампери з’явилися на автомобілях на межі 19–20 ст. як додатковий декоративний елемент. У 1900-х промисловець Ф. Р. Сіммс (1863–1944; Велика Британія) запатентував гумовий бампер, який виконував функції елемента безпеки. Ввійшов у широкий вжиток у 1920-х. Прообразом сучасного автомобільного бампера стала П-подібна металева деталь, якою 1930 (за розпорядженням Г. Форда) було обладнано автомобіль спереду.

Характеристика

Функція бампера полягає у поглинанні енергії удару за умови руху автомобіля з відносно невеликою швидкістю. Разом з автомобільним бампером з’явилося поняття швидкості безпечного удару (за якої бампер нівелює наслідки зіткнення для водія, пасажирів та власне автомобіля). Стандарт, прийнятий у США у 1980-х, що пізніше поширився на інші країни, зобов’язує автовиробників оснащувати автомобілі бамперами, здатними витримувати безпечний удар на швидкості
4 км/год. Їх розташовують у передній і задній частинах автомобіля; пристрій також є елементом дизайну.

Умови розміщення бамперів та низку інших характеристик регулюють законодавчо. Розташовані на різній висоті, у разі зіткнення автомобілів, вони можуть не виконати свого призначення.

Різновиди

Для виготовлення бамперів використовують різноманітні матеріали: пластичні маси (суцільнолиті конструкції), вуглепластик, склопластик, метал (поступово витісняється з виробництва), поліпропілен, поліуретан тощо. Для збільшення жорсткості і міцності пластикових бамперів застосовують металевий підсилювач. У 21 ст. виробники автомобілів продовжують удосконалювати конструкції бамперів із використанням новітніх матеріалів.

Література

  1. Хусаинов А. Ш., Кузьмин Ю. А. Пассивная безопасность автомобиля. Ульяновск : Ульяновский государственный технический университет, 2011. 92 с.
  2. Кисликов В., Лущик В. Будова й експлуатація автомобіля. 8-ме вид. Київ : Либідь, 2018. 400 с.

Автор ВУЕ

О. В. Арістов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістов О. В. Бампер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бампер (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.09.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ