Версія від 17:59, 16 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок) (→‎Література)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Байкальська складчастість

Байка́льська скла́дчастість, Байкальська епоха тектогенезу — цикл формування планетарної складчастості пізнього рифеюкембрію (близько 850–500 млн років тому).

Викликав утворення зон особливих масивів геосинклінальної складчастості — байкалідів.

Назву в науковий обіг 1932 увів академік М. Шатський, який пов’язував із цією епохою області південного та південно-західного обрамлення Сибірської платформи з утворенням Байкальської складчастої області, складчастих структур Єнісейського кряжа та північно-східної частини Саянів. До Байкальської складчастості також відносять Південно-Баренцево-Тиманську складчасту систему, яка обрамляє з північного сходу Східно-Європейську платформу.

Байкальський тектогенез у багатьох випадках пов’язаний з акрецією давніх континентів (Сибірського, Східноєвропейського та інших) шляхом прирощування до їхніх окраїн пізньорифейських острівних дуг і мікроконтинентів.

Одновікові аналоги байкальської складчастості розвинені на всіх континентах:

  • кадомська, або асинтська (Західна Європа);
  • панафриканська, або катанзька (Африка);
  • гадринська і бразильська (Америка);
  • луїнська (Австралія).

Із Байкальською складчастістю пов’язаний розвиток родовищ мідних пісковиків, гідротермальних родовищ руд золота, міді, олова, вольфраму та інших рідкісних металів.

Література

  1. Шатский Н. С. Рифейская эра и байкальская складчатость // Избранные труды : в 4 т. Москва : Академия наук СССР, 1963. Т. 1. С. 600–618.
  2. Постельников Е. С. Байкальский орогенез. Москва : Наука, 1973. 128 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Байкальська складчастість // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Байкальська складчастість (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.11.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ