Архангел

Святий Архангел Михаїл

Арха́нгел (грец. ἀρχάγγελος від ἀρχι — старший, з ἀρχαῖος — старий і ἄγγελος — вісник, ангел) — в юдаїзмі, християнстві, ісламі — очільник ангелів, благовісник пророцтв, пізнання й розуміння волі Божої.

В юдаїзмі налічують сімох архангелів:

У християнстві, за ієрархією Псевдо-Діонісія Ареопагіта, архангел — старший ангел, восьмий із дев’яти ангельських чинів (серафими, херувими, престоли, панування, сили, влада, начала, архангели, ангели). Коло архангелів у християнських напрямах: у православ’ї — вісім, у католицизмі — чотири, у Свідків Єгови — один.

Головним архангелом небесного воїнства є архістратиг (верховний командувач) Михаїл, якого традиційно зображують воїном, зі списом або мечем у руці. Архангел Гавриїл очолює чин херувимів навколо Бога. В авраамічній традиції вважається Божим посланцем: за віровченням християнства, сповістив Благовіщення Діві Марії про народження Ісуса Христа; за вченням ісламу (араб. Джабраїл) — посланець від Аллаха до пророків, в т.ч. останнього з них — Мухаммеда.

В ісламі визнається існування чотирьох архангелів: Джабраїла, Мікала, Азраїла та Ісрафіла.

Головним православним святом архангелів є Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних сил безплотних (народна назва — Михайлів день), що відзначається 21 листопада.

Архістратиг Михаїл вважається небесним покровителем Києва. Зображений на гербі міста Києва, також інших українських міст: Василькова, Гадяча, Канева, Таращі, Черкас, Чигирина та ін.

Цитата

Не плачте, братія: за нас І душі праведних, і сила Архістратига Михаїла.

 (Шевченко Т. Г. Гайдамаки // Тарас Шевченко. Зібрання творів : у 6 т. Київ : Наукова думка, 2003. Т. 1: Поезія 1837–1847. С. 156).


Література

  1. Глаголев А. Ветхозаветное библейское учение об ангелах. Киев : Тип. И. И. Горбунова, 1900. 705 с.
  2. Мейендорф И., протоиерей. Введение в святоотеческое богословие / Пер. с англ. Л. Волохонской. Нью-Йорк : R.В.R., 1985. 359 с. URL: http://www.angelologia.ru/tvorenia/140_Saint_Dionisios.htm
  3. Книга ангелов / Сост., вступ. ст. и примеч. Д. Дорофеева. Санкт-Петербург : Амфора, 2001. 654 с.
  4. Важни Т. Ангели — помічники Бога й друзі людини. Львів : Свічадо, 2015. 128 с.

Автор ВУЕ

Є. А. Харьковщенко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Архангел // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архангел (дата звернення: 1.06.2020).

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ