Версія від 00:27, 2 квітня 2021, створена Liudmyla Zavialova (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Арундо

Арундо. Arundo donax

Ару́ндо (Arundo) — рід рослин родини тонконогових (злакових).

Характеристика

Малочисельний, 3 (5) видів у складі. Трав’яні багаторічники 2–4 м заввишки, кореневищні. Суцвіття — волоть, досить велика за розміром, складена багатьма колосками. Квітки двостатеві. Плід — зернівка, вільна. Найвідомішим видом роду є арундо тростинний (Arundo donax). Багаторічна довгокореневищна трав’яна рослина досить велика за розмірами — до 4–5 м заввишки, сірувато-зелена, стебло пряме, до 4 см завтовшки. Волоть густа, велика від 20 см до 40–70 см завдовжки, дуже галузиста; вісь і гілки волоті шершаві; колоски 8–12 мм завдовжки, світло-бурі, золотисті. Квітує з середини серпня до середини осені.

Географічне поширення

Загальне поширення: Євразія (крім холодних регіонів), відомий з Канарських і Азорських островів. Віддає перевагу берегам річок і озер, де утворює щільні зарості на мулистому ґрунті. В Україні відомий з гирла Кілійської дельти р. Дунай, проте, за палеопалінологічними даними, в еоцені був на території Середнього Придніпров’я, у верхньому міоцені — Північного Причорномор’я.

Значення

Раніше в Азії рослини арундо тростинний вирощували задля використання його міцних стебел у господарських цілях (переважно, в будівництві) й виготовлення музичних інструментів. Тепер культивування рослин стає популярним через цінні енергетичні властивості, оскільки арундо тростинний утворює значну фітомасу протягом одного сезону і може заміняти деревину (1 га дає до 50 т сухої фітомаси). Іноді використовується як декоративна рослина.

Література

  1. Дьяченко Т. Н., Ляшенко А. В. Арундо тростниковый (Arundo donax L.) в Килийской дельте Дуная // Гидробиологический журнал. 2012. Т. 48. № 5. С. 115–119.
  2. Курило В. Л., Рахметов Д. Б., Кулик М. І. Біологічні особливості та потенціал урожайності енергетичних культур родини тонконогових в умовах України // Вісник Полтавської державної аграрної академії. 2018. № 1. С. 11–17.

Автор ВУЕ

Л. В. Зав’ялова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зав’ялова Л. В. Арундо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арундо (дата звернення: 11.05.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ