Версія від 13:32, 8 липня 2020, створена Андрій Тищенко (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)

Анчоусові

Японський анчоус (Engraulis japonicus)

Анчо́усові (лат. Engraulidae) — родина променеперих риб ряду оселедцеподібних (Clupeiformes). Переважно морські зграйні риби невеликих розмірів. Більшість не перевищує у довжину 15 см і маси 190 г; найбільший представник — 50 см, найдрібніший — 1,95 см. У складі родини 17 родів і 146 видів.

Анчоусові живуть у тропічних і помірних водах Атлантичного, Індійського та Тихого океанів. Деякі види пристосувалися до солонуватих і прісних вод. Тримаються переважно мілких прибережних вод і лиманів.

Зовні анчоусові схожі на оселедців, від яких відрізняються дуже великим ротом і сигароподібним стислим з боків тілом сріблястого кольору. Спинка синя або зеленувато-бура; боки деяких видів прикрашені темною поздовжньою смугою. Великі очі розташовані близько до кінця рила й вкриті зовні прозорою шкірною плівкою. Це пелагічні риби, що утворюють великі косяки. Живляться зоопланктоном і мальками риб, плаваючи з широко розкритим ротом і фільтруючи воду зябровими тичинками. Анчоусові відіграють важливу роль у трофічній системі: слугують кормом багатьом рибам, морським ссавцям, головоногим і птахам.

Анчоусові — теплолюбні, їхні скупчення у промисловій кількості обмежуються температурою +5 — +28°С і солоністю води до 7–39 ‰. Анчоусові є наймасовішими рибами Світового океану й посідають одне з провідних місць у світовому рибальстві. Зокрема, об’єктами широкого промислу є аргентинський, європейський, каліфорнійський, капський та японський анчоуси. Представників родини вживають в їжу; зазвичай їх характеризують як жирну рибу. Ці риби також слугують сировиною для виробництва рибного борошна.

Література

  1. Фауна України : в 37 т. Київ : Наукова думка, 1980. Т. 8. Вип. 1. 352 с.
  2. Мовчан Ю. Риби України. Київ : Золоті ворота, 2011. 444 с.
  3. Naung N. O. Early Life Distribution of Gold Spotted Grenadier Anchovy Coilia Dussumieri #Valenciennes, 1848 at ye River Estuary, Southern Mon Coastal Water // Journal of Aquaculture & Marine Biology. 2018. № 7 (2). P. 114–119.
  4. FishBase. URL: http://www.fishbase.se

Автор ВУЕ

О. А. Циба


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Циба О. А. Анчоусові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анчоусові (дата звернення: 13.08.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.07.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ