(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Андрусів, Наталка Юліанівна

UnnАндрусівed.jpg

Андру́сів, Ната́лка Юліа́нівна (англ. Andrusiw, Natalia; уроджена Семеон; 04.03.1910, м. Косів, тепер Івано-Франківська обл., Україна — 17.03.2002, м. Рівергед, шт. Нью-Йорк, США) — оперна співачка. Дружина художника П. Андрусева.

Андрусів, Наталка Юліанівна

Народження 04.03.1910
Місце народження Косів
Смерть 17.03.2002
Місце смерті Рівергед
Напрями діяльності музика, оперний спів


Життєпис і діяльність

Народилася у сім’ї педагога. Навчалася в Коломийському філіалі Львівського вищого музичного інституту ім. М. Лисенка (клас Р. Рубінгера) та Варшавській консерваторії (клас С. Білевич).

Під час Варшавського повстання 1944 вивезена на примусові роботи до Німеччини.

Після Другої світової війни перебувала в таборі для переміщених осіб у Майнц-Кастелі (район м. Вісбадена). З 1947 — у США. Мешкала в м. Філадельфії, працювала друкаркою, 1972 — у м. Рівергеді (шт. Нью-Йорк).

Співала у Філадельфійській опері. Співпрацювала з композитором Я. Барничем у постановці оперети М. Лисенка «Чорноморці». Виконувала головну партію Левиці в опері В. Овчаренка «Лис Микита» (прем’єра 18.10.1970 в залі «Академі оф Мюзік» у м. Філадельфії). Виступала на відкритті пам’ятника Лесі Українці в м. Клівленді, на концертах, присвячених визначним датам з історії України та українським діячам. Авторка концертної програми «З піснею довкола світу за 80 хвилин», що охоплює різномовні твори. Підтримувала діяльність Українського музею в м. Нью-Йорку. Пропагувала творчість свого чоловіка.

З нагоди святкування 1000-ліття Хрещення Русі власним коштом видала календар, ілюстрований картинами П. Андрусева на історичну тематику. Видала книгу його статей та матеріалів про нього «Мистецтво — найміцніша зброя» (1987). Продавши картини художника, створила фундацію при Науковому товаристві імені Тараса Шевченка.

1998 у с. Кам’яноброді Яворівського р-ну Львівської обл. фундацією Н. і П. Андрусевих у загальноосвітній школі імені П. Андрусева відкрита філія Новояворівської школи мистецтв.

Література

Автор ВУЕ

Г. В. Карась


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Карась Г. В. Андрусів, Наталка Юліанівна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андрусів, Наталка Юліанівна (дата звернення: 13.04.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.01.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ