Ангклунг

Ангклу́нг (балійське angklung, букв. — неповний тон, від angka — тон і lung — зламаний, втрачений; сундан. angkleung-angkleungan, від ang — рух музиканта і kleung — звук, який видає інструмент) — давньоіндонезійський ударний музичний інструмент, який складається з кількох порожнистих бамбукових трубок, закріплених на прямокутній рамці. Основу рамки тримають в одній руці, а другою трясуть інструмент. У такий спосіб видобувають потрібну ноту. Кожен з учасників ансамблю грає одну або кілька нот, які разом утворюють мелодію.

Анклунг — ідіофон; належить до сімейства тріскачок і брязкал. Звук голосний, дзвінкий. Для виготовлення анклунга потрібно не менше 6 місяців. Спочатку бамбук розрізають, вимочують у воді, очищують, потім сушать на сонці. Потім йому надають необхідної форми, щоб отримати потрібний звук. Батьківщиною анклунга є провінції Західна Ява та Бантен, що в Індонезії. Інструмент виник за часів Сунданського королівства (12–16 ст.), є частиною культури сундів. Гра на анклунгу супроводжувала традиційні ритуальні церемонії (під час саджання рису, збирання врожаю тощо). Тепер інструмент використовують для супроводу урочистих процесій, акомпанементу під час танців, театральних вистав. Сучасні музиканти виконують на ньому не лише народну індонезійську музику, а й оригінальні авторські композиції.

Анклунг поширений також у Брунеї, Малайзії, Таїланді, на Філіппінах.

Анклунг внесений до Списку об’єктів спадщини культурної нематеріальної ЮНЕСКО (з 2010).

Література

  1. Юцевич Ю. Є. Музика. Словник-довідник. 2-ге вид., перероб. і допов. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2009. 352 с.
  2. Лук’янчук Г. Анклунг в Києві // Музика. Український інтернет-журнал. 2015. URL: http://mus.art.co.ua/anhklunh-u-kyjevi/
  3. Making Waves: Traveling Musics in Hawai‘i, Asia, and the Pacific / Ed. by F. Lau, Ch. Yano. Honolulu : University of Hawaiʻi Press, 2018. 228 p

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ангклунг // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ангклунг (дата звернення: 8.04.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.02.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ