Версія від 16:34, 12 серпня 2019, створена Андрій Тищенко (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)

Амга

Amga.jpg

Амга (Амнга)

Витік Алданське нагір’я
Довжина (км) 1462
Площа басейну (кв.км) 69300
Тип живлення снігове, дощове
Протікає через території Саха (Якутія), Далекий Схід, Російська Федерація

Амга́ (від евенк. амнга — гирло) ― річка на південному сході Республіки Саха (Якутія) на Далекому Сході в Росії, на межиріччі Лени та Алдану, ліва та найдовша притока Алдану (басейн Лаптєвих моря). Довжина ― 1462 км, площа водозбірного басейну ― 69,3 тис. км2, багаторічна середня витрата води ― 178 м3/с.

Бере початок на Алданському нагір’ї, утворює у верхів’ях вузьку глибоку долину з кам’янистим руслом; нижче тече в широкій долині міжгірної рівнини, у пониззі ― судноплавна. Протікає територією шести районів Якутії (за течією) ― Олекмінського, Алданського, Амгінського, Чурапчинського, Таттінського і Томпонського.

Живлення річки Амга переважно атмосферне (снігове й дощове). Водний режим далекосхідного типу, з добре вираженою весняною (травень) повінню (з підйомом води понад 7 м), високими паводками в теплий сезон року (від червня до вересня) та зимовою меженню (від жовтня до квітня). Льодостав від першої половини жовтня, узимку утворюються полії (льодяні утворення, що виникли внаслідок замерзання води, яка виходить з тріщини льоду на його поверхню). Скресає на початку травня, весняний льодохід, нерідко супроводжують затори.

На лівому березі річки розташоване село Амга (6,6 тис. осіб, 2016) ― адміністративний центр Амгінського улусу Республіки Саха (Якутія).

Література

  1. Ресурсы поверхностных вод СССР: Гидрологическая изученность : в 20 т. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1966. Т. 17: Ленско-Индигирский район. Вып. 3: Бассейн р. Алдан / Под ред. И. В. Осиповой. 210 с.
  2. Амга // Словарь современных географических названий. 2006. URL: http://otpusk-info.ru/journey/dictionary/geographic-names/fc/slovar-192-3.htm#zag-153
  3. Агафонов А., Агафонов А., Белый Т. Якутия: современный путеводитель. Москва : Пресс Код, 2014. 268 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Амга // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амга (дата звернення: 3.07.2020).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.07.2019

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ