Альмаден та Ідрія — світова спадщина ртуті

Шахта в Ідрії (Антонієвий вхід)

Альмаде́н та Ідрія́ — світова́ спа́дщина рту́ті (ісп. Patrimonio del mercurio, Almadén e Idria; словен. Dediščina živega srebra Almadén in Idrija) — міста в Іспанії та Словенії, які протягом століть були світовими центрами з видобутку ртуті; об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО (з 2012).

Історична довідка

Альмаден — місто та муніципалітет в Іспанії, у провінції Сьюдад-Реаль, у складі автономного співтовариства Кастилія — Ла-Манча. Слово «Альмаден» має арабське походження й у перекладі означає «моє», «моя власність». Населення — 5 537 осіб (2017, оцінка).

Родовища Альмадена розроблялися з 1 тис. до н. е. В епоху Римської імперії ртуть використовували в косметиці, згодом головною метою видобутку стало отримання кіноварної фарби (див. Кіновар). До 12 ст. у цій місцевості мешкали переважно маври. 1151 Альфонсо VII захопив Альмаден, місто стало власністю католицького ордену чернечого Калатрави. Для роботи на родовищах використовували ув’язнених, більшість із яких не доживала до кінця терміну ув’язнення. У 1836 уряд Іспанії віддав родовища в оренду родині підприємців Ротшильдів, контракт із якими неодноразово поновлювався.

Загальний видобуток ртуті за увесь час розробки родовищ оцінюється в 250 тис. т. Вміст металу в руді зменшився з 10 % на початковому етапі розробки родовищ до 5–6 % у середині 20 ст. За різними оцінками, 80 % усієї ртуті у світі вироблялося саме тут. У 2003 видобуток ртуті припинено.

Ідрія — шахтарське містечко на заході Словенії, в області Горішка. Населення — 5 839 осіб (2018, оцінка). Сучасне місто виникло на початку 16 ст. після того, як було виявлено руду. Згідно з легендою, це трапилося цілком випадково, коли селянин виявив, що відро з водою з місцевого колодязя занадто важке.

З 1497 Ідрія — найбільший у Європі центр видобутку ртуті. Праця шахтарів вважалася престижною, на рубежі 19–20 ст. вони отримували вдвічі більшу за пересічного словенця платню. У 1527 розпочалося будівництво замку Геверкенегг, в якому розміщувалася адміністрація ртутних копалень. У 1978 родовища законсервовано у зв’язку зі зниженням якості руд і через падіння цін на ртуть.

За весь час експлуатації родовища отримано понад 200 тис. т металу; щорічний видобуток — на рівні 400 т.

У 2012 ртутні копальні Альмадена та Ідрії із супутньою промисловою інфраструктурою визнані об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.

Характеристика

В Альмадені діє Музей гірничої справи, у складі якого — Музей ртуті (з 1941). У центрі міста в 2002–2003 відреставровано будівлю шахтарського шпиталю Сан-Рафаель (споруда, збудована в 1755, протягом 1774–1975 виконувала функцію лікарні). Частково збереглася будівля Королівської в’язниці з примусовою працею (перша згадка — 1525); а також руїни замку Ретамар; парафіяльна Церква святого Себастьяна (18 ст.; зруйнована в 19 ст.; згодом відбудована в меншому розмірі), Церква святого Хуана (18 ст.) тощо.

В Ідрії діє 9 музеїв, зокрема Військовий музей і Міський музей на території замку, що в 1997 визнаний кращим технічним музеєм Європи. У приміщенні колишнього міського зерносховища працює художня галерея (1770). На місці, де було знайдено руду, збудовано Церкву Святої Трійці (перша будівля з’явилася тут у 1500; будівля, що досі збереглася, — у 1700). Ідрія відома своїм курортом.

Значення

Ртутні копальні Альмадена ті Ідрії — унікальне свідчення еволюції гірничорудної справи впродовж 450 років.

Додатково

З 17 ст. Ідрія славиться своїм мереживом. Щороку (зазвичай у другій половині червня) у місті відбувається фестиваль ідрійського мережива.

В околицях Ідрії були зроблені важливі археологічні відкриття (зокрема, знайдено найдавніший зразок флейти).

Література

  1. Евсеев А. А. Атлас мира для минералога. Москва, 2004. 284 с.
  2. Heritage of Mercury. Almadén and Idrija // UNESCO. 2012. URL: http://whc.unesco.org/en/list/1313
  3. Кузнецов Д. И. Бетанкур. Москва : Вече, 2013. 479 с.
  4. Утко Е. В. Сокровища человечества. 981 памятник Всемирного наследия ЮНЕСКО. 2-е изд. Москва : Эксмо, 2013. 143 с.
  5. Presentación. Inicio // Parque Minero de Almadén. URL: https://www.parqueminerodealmaden.es/index.php?idioma=es
  6. Visit Idrija // VisitIdrija.Si. URL: http://www.visit-idrija.si/en/

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шліхта І. В. Альмаден та Ідрія — світова спадщина ртуті // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альмаден та Ідрія — світова спадщина ртуті (дата звернення: 24.01.2022).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ