Айя


Версія від 23:14, 10 січня 2019, створена Daria (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Мис Айя

Айя́ — багатозначний термін:

1) Крайній західний мис Південного берега Криму на південному сході від Балаклави, що є вертикальним виступом головної гряди Кримських гір довжиною 13 км. Складається з вапняків та конгломератів. На схилах — кам’яні хаоси, ущелини й урвища, вкриті реліктовим середземноморським рідколіссям. Найвища вершина на мисі Айя — скеля Кокія-Кія 557 м. Частина мису використовувалася для пристрілки корабельних гармат. На скелях збереглися сліди від ударів ядер. У районі мису Айя 1955–1956 побудовано ракетний комплекс, згодом реконструйовано під пуск крилатих ракет, тепер не діє. Мис входить до ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Мис Айя».

2) «Мис Айя» — об’єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення в Балаклавському районі Севастополя (1982). Площа 1340 га. До заказника входить скелястий масив Кокія-Кала (557 м), урочища Аязьма і Батилиман та прилегла частина акваторії Чорного моря. Охороняються унікальні лісові угруповання з реліктових порід — сосни Станкевича (найбільший осередок на Кримському півострові), ялівцю високого, фісташки туполистої та суничника дрібноплодого. Флора заказника складається майже з 500 видів, 28 з них занесено до Червоної книги України. Трапляються рідкісні види тварин: підковоніс великий, підковоніс малий, сапсан, орлан білохвіст, полоз леопардовий та ін.

Література

  1. Гриневецкий С. Р., Жильцов С. С., Зонн И. С. Черноморская энциклопедия. Москва : Международные отношения, 2006. 664 с.
  2. Байцар А. Л. Крим. Нариси історичної, природничої і суспільної географії / Львівський національний університет імені І. Франка. Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. Івана Франка, 2007. 224 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю:
Редакція ВУЕ Айя // Велика українська енциклопедія. URL: http://vue.gov.ua/Айя (дата звернення: 25.06.2019).