Ааленський ярус


Версія від 15:32, 12 січня 2019, створена Alina (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Ааленський ярус

А́аленський я́рус — перший знизу ярус середнього відділу юрської системи, відклади якого утворилися протягом а́аленського віку. Поділяється на нижній, середній та верхній під’яруси.

Ааленський ярус виділив 1864 швейцарський геолог і палеонтолог К. Д. В. Майєр-Еймар. В Україні відклади а́аленського віку (глини, пісковики, вапняки, конгломерати) поширені на Прикарпатті, Закарпатті, у Причорномор’ї, Донбасі, на Кримському півострові. Потужність ааленських відкладів становить від 5–30 м на Донбасі, до 300 м у Криму. З ними пов’язані родовища мармуроподібних вапняків, мінеральних фарб, глинистих сланців, пісковиків, рудопрояви заліза тощо.

Відклади ааленського віку представлені: темно-сірими аргілітами на території Закарпатського прогину; алевролітами, строкато-колірними глинами, мергелем, вапняками на території Карпат; чорними, темно-сірими, коричневими аргілітами з прошарками сірих кварцових пісковиків і темно-сірими алевролітами з тонкими прошарками вапняків і гравелітів на території Передкарпатського прогину; пісковиками, алевролітами, аргілітами з прошарками і лінзами вапняків на території Причорноморської западини; пісковиками та пісками жовтувато-сірого кольору на території північно-західної окраїни Донбасу і південно-східної частини Дніпровсько-Донецької западини; пісковиками, алевролітами, глинами з вуглистими прошарками на території рівнинного Криму; флішоїдним перешаруванням алевролітів, пісковиків, аргілітів у гірському Криму.

Література

  1. Гожик П. Ф. та ін. Стратиграфія мезокайнозойських відкладів північно-західного шельфу Чорного моря. Київ : НАН України, Інститут геологічних наук, 2006. 170 с.
  2. Модернізація стратиграфічних схем мезозойських відкладів України // Тектоніка і стратиграфія. 2014. Вип. 41. URL: http://cretaceous.ru/files/pub/schemes/ivanik_i_dr_2014.pdf

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю:
Шевчук О. А. Ааленський ярус // Велика українська енциклопедія. URL: http://vue.gov.ua/Ааленський ярус (дата звернення: 21.09.2019).