Полкова канцелярія в Козельці

Полкова канцелярія в Козельці. Фасад і план. Кресленик 80-х рр. 18 ст. Джерело ілюстрації: Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Вид. дім А.С.С., 2005. С. 95
Полкова канцелярія в Козельці. Фото поч. 20 ст. Джерело ілюстрації: Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Вид. дім А.С.С., 2005. С. 95
Полкова канцелярія в Козельці. Загальний вигляд. Фото В. В. Вечерського

Полкова канцелярія в Козельці.
Ґанок. Фото В. В. Вечерського

Полкова́ канцеля́рія в Козе́льціпам’ятка архітектури національного значення, Чернігівська обл., Україна. Двоповерхова мурована будівля розташована в історичному центрі міста в парку поблизу собору Різдва Богородиці і є архітектурним акцентом у забудові.

Історична довідка

Зведена 1756–1765 на замовлення полковника Київського козацького полку Юхима Федоровича Дарагана (?–1762) за проектом і під керівництвом архітектора А. Квасова. У виконанні ліпного декору брав участь київський архітектор І. Григорович-Барський. Первісно будинок опалювали двома пічками. Тут 1765–1781 містилася канцелярія Київського полку, а після скасування полкового устрою 1781 — Козелецький магістрат, з 1860-х — повітове земство.

Протягом 19 ст. сталися незначні зміни у внутрішньому розплануванні будинку, змінено дах, який первісно був укритий ґонтом, закладено деякі вікна й двері та пробито нові, засклено відкриту лоджію-галерею на 2-ому поверсі ґанку-ризаліту.

Після 1917 будівлю займали каральні органи: районні відділи Всеукраїнської надзвичайної комісії, Головного політичного управління, Народного комісаріату внутрішніх справ, у підвалі була в’язниця.

Будівля зазнала руйнувань під час Другої світової війни. Відбудована пам’ятка використовувалася органами Комітету державної безпеки УРСР, після ремонту 1958 — як бібліотека.

Характеристика

Будівля двоповерхова на підвалі, прямокутна в плані, з виступаючим ризалітом на чоловому фасаді, що виконував функції закритого ґанку: там розміщено сходи на другий поверх і в підвал. На 2-ому поверсі ризаліту — відкрита лоджія-галерея, вирішена у вигляді аркади з присадкуватими колонами й балюстрадою. Цей елемент надав мальовничості стримано декорованому фасаду. Стіни розчленовано пілястрами, рустованими на 1-ому поверсі, гладенькими — на 2-ому. Великі вікна мають півциркульні перемички. На 1-ому поверсі вікна облямовані т. з. вухастими наличниками з виділеним замковим каменем, над якими — трикутні сандрики з ліпним горельєфним орнаментом (рослинні та геральдичні мотиви). Вікна 2-ого поверху без наличників, увінчані ліпними раковинами з гірляндами. Пластичним акцентом головного фасаду була велика горельєфна композиція на першому поверсі ризаліту, що включала імперського двоголового орла та військову арматуру (не збереглася). Стіни ризаліту на 1-ому поверсі прорізано круглими вікнами. Активну пластичну роль відіграють вінчальний та міжповерховий карнизи, розкріповані на пілястрах. Внутрішніми капітальними стінами будівля поділена на 5 кімнат, згрупованих навколо центрального приміщення сіней, що прилягають до ґанку. Усі приміщення обох поверхів перекриті коробовими або зімкнутими склепіннями. Під східною половиною будівлі є підвал, що складається з кількох камер, перекритих коробовими склепіннями й освітлених за допомогою вікон, розташованих на рівні цоколя.

Значення

Полкова канцелярія в Козельці — єдиний на Лівобережній Україні добре збережений зразок адміністративного будинку доби Гетьманщини, вирішений у стилістиці пізнього бароко.

Додатково

До складу Київського полку, центром якого був Козелець, на Лівобережжі входили сотні Бобровицька, Бориспільська, Гоголівська, Київська, Кобижчанська, Козелецька, Мринська, Моровська, Олишівська, Остерська, Носівська.

Джерела

  1. Державний архів Чернігівської області. Ф. 976. Оп. 1. Спр. 1-а.

Література

  1. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник. Київ : УРЕ, 1990. С. 643–644.
  2. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін.; За ред. Мардера А. П. та Вечерського В. В. Київ : Техніка, 2000. С. 300–301.
  3. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Вид. дім А.С.С., 2005. С. 94–95.


Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Полкова канцелярія в Козельці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Полкова канцелярія в Козельці (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.05.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ