Будинок Київського магістрату у Києві

Будинок Київського магістрату. Головний фасад.
Реконструкція архітектора В. О. Ленченка на основі кресленика А. Меленського поч. 19 ст.
Будинок Київського магістрату.
План, виконаний архітектором А. Меленським на поч. 19 ст. Джерело ілюстрації: Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ: НДІТІАМ, 2002. С. 81
Мідний позолочений горельєф Архістратига Михаїла з вежі.
Тепер експонується у вестибюлі Музею історії м. Києва. Фото Вечерського В. В.

Буди́нок Ки́ївського магістра́ту — втрачений визначний архітектурний об’єкт, м. Київ, Україна. Містився на Контрактовій площі поряд з фонтаном «Самсон» і церквою Успіння Богородиці Пирогощі і був архітектурною домінантою у забудові Подолу. Тепер на цьому місці сквер між Гостинним двором і Контрактовим будинком.

Історична довідка

Вперше мурована будівля київського магістрату на Подолі (будівлю ще називали ратушою) споруджена 1697 замість дерев'яної попередниці, що існувала з 16 ст. Ця будівля згоріла під час пожежі 1718.

1737 зведено новий будинок магістрату. Він став найважливішою містобудівною домінантою, яка зафіксувала головну вісь архітектурно-просторової композиції Контрактової площі. Це була двоповерхова на підвалах мурована велика кам’яниця компактної симетричної структури з дворядним анфіладним розплануванням.

В об'ємній композиції вісь симетрії акцентується 30-метровою восьмигранною вежею з круговим балконом і високою бароковою банею. Основний корпус був накритий високим мансардовим дахом і мав увінчаний фронтоном вишуканий ґанок з парадними сходами, звернений до фонтану «Самсон».

На вежі був годинник, а також мідний горельєф Архістратига Михаїла, котрий списом уражає змія. Ґанок прикрашала статуя Феміди. Ця ефектна будівля, що була символом міського самоврядування, згоріла під час пожежі Подолу 1811. У 1815 її залишки розібрали в зв’язку зі здійсненням радикального перепланування Подолу. Збереглися тільки кресленики, зроблені архітектором А. Меленським з метою відбудови будівлі, а також горельєф Архістратига Михаїла і статуя Феміди (в музейних збірках).

Значення

Будинок Київського магістрату як визначну архітектурну пам’ятку, пов’язану з традиціями міського самоврядування в столиці України, було включено до затвердженого Урядом України 1999 Переліку визначних пам'яток історії та культури, які передбачалося відтворити. Проект відтворення розроблено архітектором-реставратором Валентиною Петрівною Шевченко (1926-2016), однак не реалізовано. Рішення від 1999 скасовано урядом В. Януковича 21.03.2007.

Джерела

  1. Російський державний історичний архів (м. Санкт-Петербург, Росія). Ф. 1488. Оп. 2. Спр. 109. Арк. 1, 2.

Література

  1. Шероцкий К. Киев: Путеводитель. Киев: Изд. В. С. Кульженко, 1917.
  2. Київ: Енциклопедичний довідник. Київ: Гол. ред. УРЕ, 1981.
  3. Шевченко В. Регенерація Контрактової площі на Подолі у Києві // З історії української реставрації. Київ: Українознавство, 1996. С. 35-40.
  4. Шевченко В. Новий етап у реставраційній практиці України. Контрактова площа в Києві // Памятки України: історія та культура. 1997. № 1. С. 23-27.
  5. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ: НДІТІАМ, 2002. С. 81.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок Київського магістрату у Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Київського магістрату у Києві (дата звернення: 3.06.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.05.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ