Брюнель, Марк Ісамбарт

Брюнель Марк Ісамбарт
Портрет роботи Дж. Норткота, між 1812 та 1813

Брюне́ль, Марк Ісамба́рт; Брунел, Марк Ісамбард (фр. Brunel, Marc Isambart, англ. Brunel, Marc Isambard; 25.04.1769, м. Аквіль, тепер рег. Нормандія, Франція — 12.12.1849, м. Лондон, Велика Британія) — інженер, винахідник прохідницького щита й технології щитової проходки підземних виробок, член Лондонського королівського товариства (з 1814), іноземний член Королівської шведської академії наук (з 1828), іноземний почесний член Американської академії мистецтв і наук (з 1834), почесний стипендіат Королівського товариства м. Единбурга (з 1845). Батько І. К. Брюнеля.

Брюнель, Марк Ісамбарт

(Brunel, Marc Isambart)

Народження 25.04.1769
Місце народження Аквіль
Смерть 12.12.1849
Місце смерті Лондон
Напрями діяльності інженер, винахідник

Життєпис

Походив з родини дрібних землевласників. Початкову освіту отримав у Жизорській колегії, навчався в духовній семінарії в м. Руані. Мав схильність до математики, механіки й малювання та музичні здібності. Відхилив батькову пропозицію щодо духовної кар’єри і 1786 став військово-морським кадетом, кілька разів відвідував Вест-Індію.

1792 полишив флотську службу й повернувся до м. Руана. Зазнав переслідувань за роялістські погляди (див. Роялізм) під час Великої французької революції і 1794 змушений був емігрувати до м. Нью-Йорка, де розпочав інженерну діяльність з будівництва цивільних та геотехнічних об’єктів.

1796 отримав американське громадянство. Для вирішення потреб Королівського флоту Великої Британії розробив машину для механізованого виробництва такелажних шківів і з метою її впровадження прибув у березні 1799 до м. Лондона.

1802 розпочалось масове промислове виробництво такелажних шківів Брюнеля в м. Портсмуті.

1818 запатентував прохідницький щит для проведення підземних виробок у слабких породах (ґрунтах) і обґрунтував проекти будівництва тунелів під р. Темзою в м. Лондоні та р. Невою в м. Санкт-Петербурзі.

Через участь у збиткових проектах 1821 потрапив до боргової в’язниці. Щоб розрахуватися з боргами, запропонував інженерні послуги російському імператору Олександру І, що змусило уряд Великої Британії сплатити борги Брюнеля й залишити його в м. Лондоні.

У червні 1824 була утворена Тунельна компанія Темзи (англ. Thames Tunnel Company), метою якої стало спорудження тунелю під р. Темзою. Брюнеля призначено головним інженером проекту. Будівництво тунелю під технічним керівництвом Брюнеля тривало до 1842; офіційне відкриття відбулося 25.03.1843. В останні роки життя допомагав в інженерних проектах свого сина І. К. Брюнеля.

Діяльність

Прохідницький щит Брюнеля, використовуваний під час будівництва тунелю під р. Темзою

Співавтор проекту будівництва каналу між р. Гудзон і о. Шамплейн (Північна Америка). Брав участь у конкурсі проектів будівлі Капітолію у Вашингтоні. Проектував будинки, доки, промислові будівлі, арсенал та гарматну фабрику у м. Нью-Йорку. Спроектував і впровадив у виробництво машину для виготовлення такелажних шківів. Винайшов прохідницький щит для проведення тунелів у слабких породах, розробив технологію щитової проходки підземних виробок, яку вперше застосував під час спорудження тунелю під р. Темзою. Винахід Брюнеля послужив основою для створення нових тунельних щитів, які використовували для будівництва системи Лондонського метрополітену та інших тунелів світу.

Відзнаки й нагороди

24.03.1841 отримав від королеви Вікторії титул лицаря.

У м. Лондоні діє Музей Брюнеля (англ. Brunel Museum, з 1961), в якому представлені експонати, що відображають життя та діяльність батька й сина Брюнелів.

Література

  1. Bagust, Harold (2006). The Greater Genius? A biography of Marc Isambard Brunel. Hersham: Ian Allan Publishing.
  2. Панкратова Н. Д., Гайко Г .І., Савченко І. О. Розвиток підземної урбаністики як системи альтернативних проектних конфігурацій. Київ : Наукова думка, 2020. 136 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Брюнель, Марк Ісамбарт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брюнель, Марк Ісамбарт (дата звернення: 30.07.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.06.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ