Брюнель, Ісамбарт Кінгдом

Ісамбард Кіндом Брюнель
(фото Robert Howlett, 1857)

Брюне́ль, Ісамба́рт Кі́нгдом; Брунел, Ісамбард Кінгдом (фр. Brunel, Isambart Kingdom; англ. Brunel, Isambard Kingdom; 09.04.1806, м. Портсмут, тепер регіон Південно-Східна Англія, Велика Британія — 15.09.1859, м. Лондон, Велика Британія) — винахідник, інженер-будівельник, залізничник, корабел, зачинатель пароплавного трансатлантичного сполучення між Великою Британією та США. Син М. І. Брюнеля.

Брюнель, Ісамбарт Кінгдом

(Brunel, Marc Isambart)

Рік народження 09.04.1806
Місце народження Портсмут
Рік смерті 12.12.1859
Місце смерті Лондон
Напрями діяльності винахідник, інженер-будівельник, залізничник, корабел

Життєпис

Навчався у Франції в Університеті Кан-Нормандія і в Ліцеї Генріха IV у м. Парижі. Повернувся до Англії в 1822. Кілька років працював помічником інженера на будівництві тунелю під р. Темзою, постраждав під час прориву води та обвалення гірських порід (1828).

1830 обрано членом Королівського товариства (англ. Royal Society).

1833 призначено головним інженером Великої Західної залізниці (англ. Great Western Railway), яка повинна була з’єднати м. Лондон з Заходом, Південним Заходом Англії та Вельсом. Брюнель розробив її трасу включно зі станціями, тунелями, мостами та віадуками. Для потреб залізниці збудував у м. Свіндоні (графство Вілтшир) завод з виробництва локомотивів і комфортне «залізничне селище» (тепер — район м. Свіндона). У 1836 ідея Брюнеля про морське продовження Великої Західної залізниці була підхоплена Великою Західною пароплавною компанією (англ. Great Western Steamship Company), у якій він став головним проектувальником.

Діяльність

Спроектований І. К. Брюнелем пароплав «Велика Британія», 1843

Ввів стандарт широкої залізничної колії 2,14 м. Розробив основи проектування залізниць з мінімальними ухилами та максимальними радіусами кривизни траси.

Автор проектів: Кліфтонського підвісного мосту над ущелиною Ейвон поблизу м. Бристоля (довжиною 214 м); мосту Гангерфорд над р. Темзою в м. Лондоні (206 м); залізничного Королівського мосту Альберта поблизу м. Плімута, Віндзорського залізничного мосту, залізничних вокзалів у містах Бристолі, Тонтоні та ін.

1846 збудував вакуумний потяг, у якому рух транспортних засобів забезпечувався герметичними трубопроводами завдяки помпуванню повітря насосними станціями; швидкість потягів сягала 109 км/год (проект не отримав поширення). Розглядаючи Велику Західну залізницю як шлях до океану, довів техніко-економічну ефективність трансатлантичного пароплавного сполучення кораблями великих розмірів. Розробив проекти найбільших на той час залізних пароплавів «Великий Захід» (англ. Great West, 1837), «Велика Британія» (англ. Great Britain, 1843), «Великий Схід» (англ. Great East, 1858). Збудував доки в містах Кардіффі та Сандерленді.

Під час Кримської війни 1853–1856 вперше розробив проект шпиталю із готових модулів для військових британської армії (був зведений у м. Скутарі, Туреччина). Розвиваючи Велику Західну залізницю та підприємства для її будівництва і обслуговування, створив мережу поселень з системою лікарень, клінік і санаторіїв для працівників залізниці, чим заклав основу для формування Національної служби охорони здоров’я Великої Британії.

Відзнаки й нагороди

Ім’ям Брюнеля традиційно називали новаторські моделі паротягів, дизельних і електричних локомотивів.

Його ім’я носить Університет в м. Лондоні (англ. Brunel University,1966).

Памятники Брюнелю встановлені в Лондоні, Бристолі, Плімуті, Свіндоні, Мілфорді та інших містах.

У м. Лондоні діє Музей Брюнеля (англ. Brunel Museum, з 1961), у якому представлені експонати, що відображають життя та діяльність батька й сина Брюнелів.

Додатково

1975 вийшов художньо-анімаційний фільм про життя Брюнеля «Великий» («англ. Great») режисера Б. Годфрі (Велика Британія), який отримав премію «Оскар» (1976).

У 2002 Брюнель зайняв 2-е місце (після В. Черчилля) у громадському опитуванні Бі-Бі-Сі «100 найвидатніших британців».

Література

  1. Kelly А.: Brunel, in Love with the Impossible. A Celebration of the Life, Work, and Legacy of Isambard Kingdom Brunel. Bristol Cultural Development Partnership. Bristol, 2006.
  2. Pugsley А.: The works of Isambard Kingdom Brunel. Cambridge UP, 1980.
  3. Волос А. Г. Жизнь Изамбарда Брюнеля, как бы он рассказал ее сам. Москва : ЭКСМО, 2017. 376 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Брюнель, Ісамбарт Кінгдом // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брюнель, Ісамбарт Кінгдом (дата звернення: 4.07.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.06.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ