Борободур

Борободур. Головний вхід.
Фото Дж. Боккарді
Борободур.
Фото Дж Боккарді
Борободур3в.jpg

Борободу́р (індон. Borobudur — можливо, буддійський храм на горі, за ін. версією — багато Будд) — буддійський храмовий ансамбль, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1991) на о. Ява, провінція Центральна Ява, Індонезія.

Загальні відомості

Розташований у центральній частині острова на пагорбі 15 м заввишки в оточеній горами долині Кеду між чотирма вулканами — Мерапі, Мербабу, Сумбінг і Сіндоро. Має форму ступінчастої піраміди, увінчаної ступою. Символізує Будду, що сидить на квітці лотоса посеред озера. Належить до напряму буддизму Махаяна.

Історична довідка

Збудовано 750–850 правителями династії Сайлендра як буддійський храм на горі. У 12–14 ст. навколо храму було озеро. У 15 ст. люди пішли з цієї місцевості й ансамбль, частково засипаний вулканічним попелом, заріс деревами й чагарниками так, що у 18 ст. були ледь помітними тільки горішні тераси. Розчищення ансамблю розпочали 1814, продовжили 1817–1822 й завершили 1853. Реставрацію виконано 1907–1911, 1973–1984 за підтримки ЮНЕСКО та 2011–2017 за підтримки ФРН. Тепер це буддійська святиня, місце паломництва та популярний туристичний об’єкт. На території ансамблю є археологічний музей з лапідарієм.

Характеристика

Борободур має форму квадратної в плані ступінчастої піраміди зі стороною 118 м, 35 м заввишки з прямими сходами, що ведуть нагору і влаштовані посеред кожного з боків. У плані це мандала — схема Всесвіту в уявленні буддизму. Має три основні яруси: нижній — ступінчасту пірамідальну основу з п’ятьма квадратними у плані концентрично розташованими терасами; вище — основний конус з трьома круглими у плані концентрично розміщеними платформами; монументальна ступа нагорі увінчує всю строго центричну композицію. Згідно з буддійською космологією кожна з трьох частин символізує: світ бажань, світ форм і світ без форми; кожна з восьми платформ є кроком на шляху до просвітлення. Стіни й парапети терас декоровані 2 670 виготовленими на місці кам’яними барельєфами загальною площею 2 500 кв. м. і довжиною понад 5 км., що містять близько 1 400 сцен із життя Будди Шак’ямуні й бодхісаттв та 1 212 декоративних композицій. Одна частина серій барельєфів читається справа наліво, інша — навпаки. Вони ілюструють коловорот сансари, народження Будди як принца Сіддгартхи Гаутами, історію його життя, пошуки Судханою найвищої істини. Початково рельєфи були яскраво розфарбовані. Довкола горішніх круглих платформ встановлено 72 окремі ажурні ступи у формі дзвону, всередині кожної з яких міститься скульптурне зображення бодхісаттви. Центральна велика ступа має діаметр 11 м, висоту 8 м і символізує вершину священної гори Меру. В ансамблі 504 статуї Будди. Сходи захищають 32 скульптурні зображення левів.

Значення

Храмовий комплекс Борободур 1991 включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 592 як один з найбільших у світі буддійських храмових ансамблів. Його площа 25,38 га, площа його буферної зони — 62,57 га. Це унікальне джерело візуальної інформації про історію і культуру о. Ява 8–9 ст. Метафорично названий «кам’яною енциклопедією буддизму».

Література

  1. Atmadi Р. Some Architectural Design Principles of Temples in Java: A study through the buildings projection on the reliefs of Borobudur temple. Yogyakarta : Gajah Mada University Press, 1988
  2. Dumarçay J. Borobudur / trans. and ed. by M. Smithies. 2nd ed. Singapore : Oxford University Press, 1991
  3. Cirtek P. Borobudur: Appearance of a Universe. Hamburg : Monsun Verlag, 2019.
  4. UNESCO World Heritage Centre: Borobudur Temple Compounds. URL: https://whc.unesco.org/en/list/592

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Борободур // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Борободур (дата звернення: 21.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2021


Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ