Благовіщенська церква у Коломиї

Благовіщенська церква у Коломиї.
Загальний вигляд брами, церкви та дзвіниці.
Фото Вечерського В. В.
Благовіщенська церква у Коломиї.
Фото Вечерського В. В.
Благовіщенська церква у Коломиї.
Дзвіниця. Фото Вечерського В. В.

Благові́щенська це́рква у Коломи́їпам’ятка архітектури національного значення,
Івано-Франківська обл., Україна.

Загальні відомості

Дерев’яні церква Благовіщення Богородиці та дзвіниця стоять на східній околиці Коломиї — Надвірнянському передмісті на старому міському цвинтарі. Від довкілля цвинтар відокремлений низьким муром, в якому навпроти церкви влаштована дерев’яна брама. Дзвіниця розташована на північний захід від церкви.

Історична довідка

Церкву збудував 1709 майстер Яків зі Снятина (тепер Івано-Франківської обл.). Вона була тридільна одноверха, з квадратною в плані навою і прямокутними вівтарем і бабинцем. Вхід у бабинець був з півдня, а не з заходу. Це рідкісна архаїчна риса в церковному будівництві. Церкву ремонтували 1765 та наприкінці 18 ст. Дзвіниця збудована наприкінці 18 ст. Радикальну реконструкцію церкви виконав 1845 місцевий майстер І. Равюк. Зі смерекових плениць на кам’яному підмурку він прибудував до нави прямокутні в плані рамена з півночі й півдня так, що церква стала хрещатою, а вівтар зі східного рамена перенесли в північне. Тоді ж встановили іконостас кінця 18 ст. пізньобарокової стилістики, пересений сюди з іншої церкви. Настінний орнаментальний олійний розпис в інтер’єрі виконали 1944–1945 місцеві художники К. Кічура (1912–1969) та Ж. Оріховський.

На початку 1960-х церкву закрили. 1963 її внесли у Список пам’ятників архітектури УРСР, що перебувають під охороною держави. 1980 завершено наукову реставрацію пам’ятки за проектом і під наглядом Б. Кіндзельського та І. Могитича. 1980–1982 іконостас відреставрували П. Лінинський, А. Лінинський та Р. Фіголь. 1983 тут відкрили Музей писанки. 1990 пам’ятку передали у користування православній громаді, яка її спотворила неприпустимими прибудовами й переробками, що унеможливило включення її до номінації «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі і України». 2017 православні виставили у церкві ікону з зображенням російського імператора Миколи ІІ, після чого її закрили на вимогу громадськості м. Коломиї і 2018 повернули Українській греко-католицькій Церкві.

Характеристика

Церква хрещата, п’ятидільна, одноверха. Центральний зруб квадратний у плані, вивершений восьмигранним верхом на низенькому восьмерику. Бічні рамена прямокутні в плані, їх покрито двосхилими дахами з маківками на гребенях. Церкву оточено широким піддашшям на випустах вінців зрубів, яке перед бабинцем переходить в ґанок. В інтер’єрі збереглися іконостас і розписи стін.

Церква (первісна частина) і дзвіниця збудовані з ялиці на дубових підвалинах, з дубовими одвірками. Дахи й стіни над піддашшям обох споруд укриті ґонтом.

Дзвіниця квадратна в плані, двоярусна, типу «четверик на четверику», з наметовим дахом. Перший ярус зрубної конструкції, має широке піддашшя; другий – відкрита аркада-галерея.

Значення

Церква Благовіщення Богородиці з дзвіницею є пам’ятками архітектури національного значення, що формують один з найдовершеніших ансамблів гуцульської школи народної архітектури.

Додатково

В літературі поширене датування церкви 1587, проте воно спростоване новітніми дослідженнями.

Література

  1. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін.; За ред. Мардера А. П. та Вечерського В. В. Київ : Техніка, 2000. С. 123-124.
  2. Вечерський В. В. Українські дерев’яні храми. Київ: Наш час, 2007. С. 116–117.
  3. Слободян В. До історії церкви Благовіщення Пр. Богородиці в Коломиї // Вісник Укрзахідпроектреставрації. № 19. Львів, 2009. С. 62–72.
  4. Вечерський В. В. Українська дерев'яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 88.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Благовіщенська церква у Коломиї // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Благовіщенська церква у Коломиї (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ