Арноглось (Arnoglosus)

Arnoglossus laterna

Арногло́сь (Arnoglosus) — рід морських риб родини ботових ряду камбалоподібних.

Таксономія і характеристика

Включає 35 видів. Розміри арноглосів — від 6 до 28 см. Як і всі камбалоподібні види роду пристосовані до донного способу життя. Лежать на ґрунті на правому боці, а очі та бічна лінія розміщені на лівому. Для арноглосів характерна різка асиметрія черевних плавців, видовжене овальне тіло, вкрите великою лускою. У молодих особин тіло майже безбарвне, зовні часто помітні нутрощі. У деяких видів арноглосів різко виражений диморфізм статевий: у самців передні промені спинного плавця довші, ніж у самиць.

Географічне поширення

Мешкають у помірних, субтропічних і тропічних районах басейнів Тихого, Індійського та Атлантичного океанів, зокрема у Середземному та Чорному морях.

Спосіб життя

Малорухливі донні риби, переважно прибережних ділянок моря з піщаним, піщано-гальковим, дещо замуленим ґрунтом. Живуть на глибинах від 3 м до 60 м. Живляться дрібною рибою та донними безхребетними. У холодну пору відкочовують від берегів у глибші місця, з потеплінням знову виходять на мілководдя. Розмножуються арноглосі з травня до середини вересня при температурі +18–+25 ºС. Ікра пелагічна (див. Пелагічні організми), спочатку відкладається на пісок, згодом піднімається вгору.

В Україні

В Чорному й Середземному морях живе арноглось Кеслера (A. kessleri) — невеличка рибка завдовжки до 8 см. У межах територіальних вод України мешкає вздовж берегів Кримського півострова.

Охорона

Вид занесено до Червоної книги України із статусом «вразливий».

Практичне значення

Деякі види арноглосів мають важливе економічне значення.

Література

  1. Мовчан Ю. В. Риби України: визначник-довідник. Київ : [б. в.], 2011. 420 с.
  2. Куцоконь Ю., Квач Ю. Українські назви міног і риб фауни України для наукового вжитку // Біологічні студії. 2012. Т. 6. № 2. С. 199–220.

С. В. Межжерін

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Арноглось (Arnoglosus) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арноглось (Arnoglosus) (дата звернення: 29.01.2022).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ