Аристип Кіренський (Старший)

Aristippus.jpg

Аристи́п Кірéнський (Аристип Старший, Аристіпп; грец. Αρίστιππος ο Κυρηναίος; бл. 435 до н. е., м. Кірена, тепер не існує, Лівія — після 366 до н. е., імовірно там само) — філософ, засновник школи кіренаїків; Стародавня Греція.

Аристип Кіренський (Старший)

(Αρίστιππος ο Κυρηναίος)

Справжнє ім’я Аристіпп
Рік народження бл. 435 до н. е.
Місце народження Кірена, Лівія
Рік смерті після 366 до н. е.
Місце смерті Лівія
Місце діяльності Стародавня Греція
Напрями діяльності філософія
Традиція/школа кіренаїки

У полісі Афінах був учнем Сократа. Пізніше, як софісти, вчив за гроші. Деякий час вів мандрівний спосіб життя, однак наприкінці, ймовірно, повернувся до м. Кірени.

Основну інформацію про життя та вчення Аристипа з Кірени знаходять у Діогена Лаертського та Ксенофонта. Через це, неможливо з точністю встановити, наскільки тут відображені власні погляди філософа. Викликає суперечки також питання, чи вважати самого Аристипа Кіренського засновником кіренської школи, чи його онука — Аристипа Молодшого, який створив цілісну систему гедонізму, ґрунтуючись на поглядах діда. Дочка Аристипа Кіренського — Арета Кіренська — одна з перших історично відомих жінок-філософинь.

Аристип стверджував, що завдяки своїй філософії він знайшов внутрішню свободу, яка дозволяє йому отримати задоволення (ἡδονή) від будь-якої життєвої ситуації, незалежно від матеріальних благ. Основною сферою його зацікавлень були філософські пошуки в галузі етики. Подібно до поглядів кініків, його етика індивідуалістична й асоціальна («я всюди чужинець»). Проте, якщо кініки обрали роль бідняків-космополітів, то Аристипу ближчі «придворні» космополіти.

Твори філософа (діалоги і діатриби) не дійшли до наших часів. Деякі античні письменники вважали, що Аристип взагалі нічого не писав, а інші (напр., Сотіон) — визнавали його творами лише невелику частину зі списку Діогена Лаертського.

Література

  1. Zilioli U. The Cyrenaics. Durham : Acumen Publishing, 2012. 224 p.
  2. Lampe K. The Birth of Hedonism: The Cyrenaic Philosophers and Pleasure as a Way of Life. Princeton : Princeton University Press, 2015. 304 pp.
  3. Алымова Е. В., Караваева С. В. Аристипп из Кирены: феноменология наслаждения // Вестник Ленинградского государственного университета им. А. С. Пушкина. 2019. № 1. С. 7–16;
  4. Пергамский Г. О том, что не стоит печалиться (окончание) // Философский журнал / Philosophy Journal. 2019. Т. 12. № 1. С. 181–189.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Аристип Кіренський (Старший) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аристип Кіренський (Старший) (дата звернення: 4.07.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.06.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ