Арагонський мудехар

Арагонський мудехар ( ісп. Mudejar de Aragon) — група архітектурних пам’яток 12–17 ст. у стилі мудехар, які розташовані на території автономної спільноти Арагон (Іспанія); об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО.

Історична довідка

Включення пам’яток до переліку Всесвітньої спадщини проходило в два етапи: 1986 всесвітньою спадщиною було визнано групу пам’яток в Туарелі; 2001 цю групу було розширено за рахунок пам’яток у містах Сарагоса, Тобед, Калатюд та Сервера-де-ла-Каньяда.

Характеристика

На території Арагону пам’ятки в стилі мудехар знаходять в основному у басейні річки Ебро. Всього збереглося близько 100 пам’яток, з яких 10 включено до переліку Всесвітньої спадщини: кафедральний собор Діви Марії, церкву св. Петра з дзвіницею, дзвіницю церкви св. Мартіна, дзвіницю церкви Христа Спасителя (усі в м. Таурель), церкву Діви Марії в м. Калатюд, церкву святої Теклі в м. Сервера-де-ла-Каньяда, церкву Діви Марії в м. Тобед, церкву св. Павла з дзвіницею та дзвіницю і хор кафедрального собору Христа Спасителя в Сарагосі, мудехарські частини фортеці Альхаферія.

Мудехар є синтетичним стилем в архітектурі, що поєднує риси романіки й готики з традиціями ісламського мистецтва Іберії та Магрибу. Поява цього стилістичного руху пов’язана з групами мусульманського населення, які внаслідок реконкісти опинилися на територіях, підвладних християнським правителям Іспанії (так звані мудехари). Ці групи, навіть формально будучи християнами, зберігали ісламські ремісничі традиції, зокрема в будівництві. Стиль поширено на всій території Іберійського півострова з 12 ст. і аж до середини 17 ст., коли мудехар витіснено мистецтвом бароко.

Характерні риси стилю мудехар: використання цегли як основного будівельного матеріалу, багате оздоблення фасадів цегляними орнаментами та декоративним кахлем, підковоподібні арки, дерев’яні набірні стелі. Набуло поширення зведення дзвіниць у формах наближених до квадратних у плані мінаретів.

Значення

Мудахарська архітектура має вагоме значення як зразок взаємовпливу та взаємопроникнення різних культур, що співіснували на одній території.

Література

Lacarra Ducay M.C. Arte mudéjar en Aragón, León, Castilla, Extremadura y Andalucía. Institución Fernando el Católico: Zaragoza, 2006. 349 p.

Автор ВУЕ

В. В. Соболєв


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Соболєв В. В. Арагонський мудехар // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арагонський мудехар (дата звернення: 24.02.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.02.2020

Покликання на статтю