Алі ібн Сахль Раббан

Алі́ ібн Сахль Рабба́н (перс. علیابنسهلربانطبری‎; бл. 838, м. Амоль, тепер Іран — 870) — лікар, психолог, засновник педіатрії.

Алі ібн Сахль Раббан

(علیابنسهلربانطبری)

Народження 838
Місце народження Амоль, Іран
Смерть 870
Напрями діяльності медицина, психологія, психіатрія, педіатрія


Життєпис

Народився в єврейській родині у Табаристані. Його батько Сахль ат-Табарі був лікарем і астрологом. У батька Алі ібн Сахль Раббан аль-Табарі навчався медицині та каліграфії. Володів кількома іноземними мовами (зокрема, грецькою, сирійською). Жив у м. Реї (тепер Іран), потім у м. Самаррі (тепер Ірак), де кілька років виконував обов’язки секретаря у правителя Табаристана Маз’яра ібн-Карина. Після прийняття ісламу був прийнятий на службу до багдадського халіфа аль-Мутасима (833–842) та продовжив службу у халіфа аль-Мутаваккіла (847–861). Серед учнів — лікар А. Б. Ар-Разі.

Найвідоміша праця аль-Табарі, написана арабською мовою,— «Рай мудрості», яку вважають першою медичною енциклопедією. Аль-Табарі в цій книзі спирається на здобутки індійських лікарів (Сушрути іЧараки) та постулати тогочасної ісламської думки. Книга складалася з 7 частин, 30 розділів та 360 глав і була перекладена автором сирійською мовою з метою поширення.

Аль-Табарі вважають піонером педіатрії: він першим у тогочасній медицині порушив питання про особливості розвитку дитини. Важливу увагу аль-Табарі приділяв психології та психотерапії. На відміну від попередників, він наголошував на необхідності тісного взаємозв’язку між психологією та медициною, на проведенні психотерапії та консультуванні у терапевтичному лікуванні хворих.

Аль-Табарі є автором низки медичних праць: «Подарунок царя»; «Належна турбота про здоров’я», написаної з використанням грецьких та індійських джерел; «Книга про амулети»; «Книга про кровопускання»; «Трактат про приготування їжі», а також праці про правильне споживання їжі, напоїв і застосування ліків.

Література

  1. Brоwne E. G. Arabian medicine, being the Fitzpatrick lectures delivered at the College of physicians in November 1919 and November 1920. Cambridge : Cambridge University Press, 1921. Р. 37–38. URL: https://archive.org/details/arabianmedicineb00browiala
  2. История человечества / ЮНЕСКО. Москва: Издательский Дом «МАГИСТР-ПРЕСС», 2003. Т. 4: VII–XVI века / Ред. М. А. Аль-Бахит (и др.). С. 111–112.

Автор ВУЕ

Г. І. Калінічева

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Калінічева Г. І. Алі ібн Сахль Раббан // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алі ібн Сахль Раббан (дата звернення: 27.11.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ