Алігаторові (Alligatoridae)

Американський алігатор (Alligator mississippiensis)

Аліга́торові (Alligatoridae) — родина ряду крокодилових.

Таксономічна структура та географічне поширення

Включає 4 сучасні роди та 11 видів, а також низку викопних родів і видів. Серед викопних форм — велетні роду Пурусзаври, які мали довжину до 15 м, масу 12 т і могутні щелепи завдовжки бл. 1,3–1,4 м. Ареал охоплює Північну та Південну Америку та р. Янцзи в Китаї.

Характеристика

За способом життя та будовою тіла алігаторові подібні до представників родини крокодилових, від яких відрізняються будовою черепа та зубів, коротшою й тупою мордою, меншими розмірами, пасивнішим способом життя, не переносять морську воду. Для них також характерні менші, ніж у крокодилових, розміри головного мозку, відносно низька швидкість метаболізму і більша тривалість життя. Алігаторові загалом менш агресивні стосовно людини, ніж крокодилові, адже їхньої звичайною поживою є дрібні істоти — переважно тварини, пов’язані з водним середовищем (водні безхребетні, риби, черепахи, навколоводні птахи). Втім, трапляються і смертельні напади на людину.

Література

  1. Brochu Ch. A. Phylogenetics, Taxonomy, and Historical Biogeography of Alligatoroidea // Society of Vertebrate Paleontology Memoir. 1999. Vol. 19. P. 9–100.
  2. Brochu Ch. A. Phylogenetic approaches toward crocodylian history // Annual Review of Earth and Planetary Sciences. 2003. № 31. Р. 357–397.
  3. Семейство: Alligatoridae = Аллигаторы // Природа Земли. URL: http://www.zooeco.com/int/int-reptilii-021.html
  4. Crown clade: Family Alligatoridae // The Taxonomicon. URL: http://taxonomicon.taxonomy.nl/TaxonTree.aspx?id=50614&src=0

С. В. Межжерін

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ