Алози (Alosa)

Сіроспинка (Alosa pseudoharengus)

Ало́зи (Alosa) — рід прохідних риб підродини пузанкових оселедців ряду оселедцеподібних.

Таксономічна структура та географічне поширення

Систематику остаточно не з’ясовано. Виокремлюють до 20 видів, поширених в Атлантиці (біля берегів Америки та Європи), Середземному, Чорному, Азовському та Каспійському морях. Останні генетичні дослідження доводять, що, можливо, йдеться про єдиний поліморфний вид (див. Поліморфізм), який утворює безліч географічних та екологічних форм.

Характеристика

Розміри дуже різноманітні: від 15 см у пузанка до 60 см і маси до 2 кг в оселедця Кесслера. Харектерною ознакою є здатність, на відміну від справжніх оселедців, легко втрачати зуби. Для риб роду алоз характерний нерест у річках і лиманах.

В Україні

У фауні України три види алоз: оселедець чорноморсько-азовський, пузанок, оселедець керченський.

Література

Межжерин C. В. Животные ресурсы Украины в свете стратегии устойчивого развития: аналитический справочник. Киев : Логос, 2008. 282 с. Межжерин С. В., Федоренко Л. В., Верлатый Д. Б. Дифференциация и аллозимная изменчивость пузанковых сельдей рода Alosa (Clupeiformes, Alosiinae) Азово-Черноморского бассейна // Цитология и генетика. 2009. Т. 43. № 2. С. 54–60.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Алози (Alosa) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алози (Alosa) (дата звернення: 21.01.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ