Аллоцетрарія Океза (Allocetraria oakesiana)

Аллоцетрарія Океза (Allocetraria oakesiana)


Аллоцетра́рія Оке́за, тукерманопсис Океза, цетрарія Океза (Allocetraria oakesiana, Tuckermanopsis oakesiana, Cetrariao akesiana) — вид лишайників родини пармелієвих; занесено до Червоної книги України як рідкісний.

Реліктовий гірський вид лишайників на західній межі ареалу.

Слань листувата (діаметр — до 8 см), невизначеної форми, іноді має вигляд неправильної розетки; у центрі досить щільно притиснена до субстрату. Лопаті по краях висхідні. Поверхня слані жовтувато-зеленкувата або солом’яно-жовта, зісподу — від світло- до темно-коричневої. Апотеції (діаметр до 7 мм) —з каштаново-коричневим диском. Пікнідії розвиваються у вигляді бородавок по краях лопатей. Розмножується нестатевим (прямими пікноконідіями, соредіями) та статевим (еліптичними одноклітинними спорами) способом.

Вид поширений в Європі (розсіяно), на Уралі, у Західному Сибіру, Північній Америці, на Японських островах. В Україні — в Карпатах та Прикарпатті; можливо, у західному Лісостепу. Трапляється поодинці або невеликими групами. Зростає в гірських лісах; на гілках і стовбурах хвойних, рідше — листяних порід, укритих мохом скелях, обробленій деревині. Чисельність виду зменшується. Причини зміни чисельності — забруднення повітря, вирубування лісів.

Охороняється у Карпатському національному природному парку, Карпатському біосферному заповіднику та заказнику загальнодержавного значення «Чорний Діл», у межах Ужанського національного природного парку. Потребує контролю стану популяцій на зазначених територіях, виявлення нових місцезнаходжень виду для уточнення його ареалу та збереження старих лісових масивів.

Література

  1. Червона книга України. Рослинний світ. Київ : Глобалконсалтинг, 2009. 900 с.
  2. Черепанов И. В. Бактерии, грибы, лишайники, растения. Санкт-Петербург : Петроглиф, 2019. 102 с.

Автор ВУЕ

О. Б. Блюм

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Блюм О. Б. Аллоцетрарія Океза (Allocetraria oakesiana) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аллоцетрарія Океза (Allocetraria oakesiana) (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
18.10.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ