Албанська автокефальна православна церква

Албáнська автокефа́льна правослáвна це́рква (албан. Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë) — автокефальна (помісна) православна церква, яка функціонує на території Албанії та в місцях компактного проживання албанської діаспори, і входить до диптиха (списку) взаємовизнаних православних церков.

Албанська автокефальна православна церква Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë

Тип автокефальна церква
Розташування Албанія
Веб-сайт http://orthodoxalbania.org/alb/index.php/al/

Історична довідка

За церковним переказом, християнським просвітителем нинішніх албанських земель був перший єпископ Діррахії (тепер м. Дуррес) апостол Кесар. У 8‒14 ст. албанські християнські єпархії входили до складу Константинопольської, Болгарської, Сербської православних церков. З 15 ст., після завоювання Албанії Османською імперією, місцеве православне населення увійшло до юрисдикції Константинопольської православної церкви. Після визнання незалежності (1913) албанці розпочали боротьбу за автокефалію Албанської православної церкви. 1922 автокефалію було самопроголошено на Великому албанському церковно-народному соборі (м. Берат). Проте до 18.02.1929 вся влада в Албанській православній церкві належала Тимчасовій Верховній Церковній Раді з 8 осіб (по 4 від кліру та мирян). Константинопольський патріарх погодився лише на автономний статус Албанської православної церкви й запропонував уряду Албанії укласти з ним угоду щодо функціонування Албанської православної церкви. Але албанці не уклали угоди з Константинополем. У 1929 створено Священний Синод Албанської православної церкви, який оголосив себе верховною церковною владою, проголосив «албанізацію» православної церкви та перехід у богослужінні на албанську мову. 12.04.1937 Константинопольська православна церква визнала Албанську православну церкву автокефальною.

Після проголошення Народної Республіки Албанії (1946) Албанська православна церква зазнала репресій, а після проголошення Албанії атеїстичною державою (1967) була фактично ліквідована (у 1990-х налічувала 22 священики та не мала жодного єпископа). З метою відродження Албанської православної церкви, у 1991 Константинопольська православна церква створила в Албанії тимчасовий Албанський екзархат на чолі з митрополитом Анастасієм (Янулатосом). У 1992 митрополит Анастасій був обраний архиєпископом Тирани і всієї Албанії — главою відродженої Албанської православної церкви. Нині офіційний титул предстоятеля: «Блаженніший архиєпископ Тиранський і всієї Албанії, митрополит Тирано-Дуррес-Ельбасанський».

Характеристика

В Албанській автокефальній православній церкві 4 єпархії, близько 250 громад. Офіційна мова церкви — албанська.

Священний Синод — найвищий орган Албанської автокефальної православної церкви. Він обирає єпископів і Предстоятеля, схвалює висвяту в сан, нагородження церковними відзнаками, скликає церковні собори, є найвищою судовою інстанцією Албанської автокефальної православної церкви.

06.11.2006 Священний Синод затвердив Статут Албанської автокефальної православної церкви.

Церква отримує державні дотації на своє утримання. Підготовка кліру здійснюється у духовному училищі Святого Хреста у м. Гірокастрі та Богословській Академії Воскресіння Христового у м. Дуррессі (з 1992).

З 1991 відновлено церковне радіо «Воскресіння» (цілодобове), друкуються газета «Воскресіння» (щомісячник), часописи «Радій», «Дзвони», «Слово» та ін.

Література

  1. Hauziński J., Leśny J. Historia Albanii. Wrocław : Wydawnictwo Ossolineum, 1992. S. 80–90.
  2. Яннулатос Анастасий, архиепископ. История христианства в Албании // Православная энциклопедия. Москва : Православная энциклопедия, 2000. Т. 1. С. 450–454. URL: http://www.pravenc.ru/text/64028.html
  3. Скурат К. Е. Албанская православная Церковь // Православная энциклопедия. Т. 1 Москва : Православная энциклопедия, 2000. С. 465–470. URL: http://www.pravenc.ru/text/64036.html
  4. Саган О. Н. Вселенське православ’я: суть, історія, сучасний стан. Київ : Світ Знань, 2004. С. 584–595.
  5. Лубська М. В. Християнські церкви: устрій і правовий статус. Київ : Центр учбової літератури, 2018. 728 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Саган О. Н. Албанська автокефальна православна церква // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Албанська автокефальна православна церква (дата звернення: 25.02.2020).

Покликання на статтю