Адіант венерин волос (Аdiantum capillus-veneris)

Адіант венерин волос

Адіа́нт вене́рин во́лос (Аdiantum capillus-veneris) — вид судинних рослин родини адіантових (за іншою систематикою — птерисових).

Характеристика

Багаторічна папороть заввишки 20–30 см, з довгим повзучим кореневищем. Листки світло-зелені, тонкі, яйцеподібні або яйцеподібно видовжені, двічі-, тричіперисті; зимують. Черешки чорно-бурі, тонкі, блискучі. Спороносить у червні–серпні. Розмножується спорами та вегетативно. Місця зростання — вологі скелі (переважно вапнякові) та розколини, біля водоспадів, по берегах гірських річок і струмків.

Географічне поширення

Вид поширений в Атлантичній Європі, Східному і Західному Середземномор’ї, на Кавказі, у Середній Азії. В Україні зростає на Південному березі Криму. Популяції нечисленні. Причини зміни чисельності: зниження вологості повітря, порушення місць зростання, збирання як декоративної рослини.

Охорона

Вид адіант венерин волос занесено до Червоної Книги України. Природоохоронний статус — зникаючий. Адіант венерин волос охороняється у природних заповідниках — Ялтинському гірсько-лісовому та Мис Мартьян. З метою збереження виду слід створити заказники в місцях його зростання.

Література

  1. Червона книга України. Рослинний світ. Київ, 2009.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ